Rekonstrukce komínů
Rekonstrukce komínu nemusí být příliš jednoduchá, nicméně určitě se nejedná o nic neřešitelného, co byste nemohli realizovat klidně i doma svépomocí. Zásad má taková rekonstrukce hned několik. Podívejme se tedy na všechno, co je zapotřebí při rekonstrukci komína brát v potaz a řešit. Určitě se jedná hned o několik velmi důležitých nedílných součástí rekonstrukce. Než vůbec vylezete na střechu, musíte mít kvalitní jistící lano a také dalšího člověka k ruce. Ten vás bude minimálně jistit, když už nic jiného. Ideální je koupit v obchodě horolezecké lano o délce 10 až 15 metrů a karabiny se zámkem. Vše vyjde okolo pouhých 600-900 korun.
Kompletní přezdění komína
Komín bychom měli rozebrat až po samotnou střechu. Ideální je komín kompletně vyzdít z klasického anebo lícového zdiva. Někdo se snaží dávat do komína i armaturu na zpevnění. Kov ale postupem času pochopitelně pod náporem vysoké vlhkosti reziví a komín je degradován z hlediska vepnuti i celkového vzhledu. Po vyzdění se dá na vršek komína plech.
Omítání komína
Komín je zapotřebí v případě pevnosti zbavit veškeré staré malty a úlomků cihel. Pokud se vám nerozpadne, pak můžete začít omítat. Zcela jistě ale nepoužívejte klasickou maltu. Ta je plná vody a omítka by stoprocentně po čase spadla. Na zaomítání komínu je zapotřebí kvalitní stavební lepidlo ideálně určené přímo na komíny. Do lepidla se natlačí perlinka a na její povrch pak hladká vrstva lepidla. Na svrchní zaomítání se používá malta smíchaná s duvilaxem. Jako poslední přichází nátěr za pomocí fasádní barvy. Nátěr je optimální nanést dvakrát.
Spárování u lícového zdiva
Spárování musí proběhnout kvalitně, jinak dojde vlivem vlhkosti k jeho poničení a komín nebude vypadat kompaktně a nebude hezký. U nasákavých cihel je důležité výpenocementové složení malty. Spára nemusí být úplně vodotěsná. U nenasákavých cihel se musí jednat vyloženě o cementový typ malty. Spára totiž musí být vodotěsná.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.