Rajče pokryté plísní nevyhazujte —vytvoříte z něj další keř
Když se na zelenině nebo přírodním produktu objeví plíseň, většina z nás s ním zamíří rovnou do koše. A je to tak správně, protože plíseň, přestože je zvenčí zřejmá, napadá celý předmět a je toxická. Existuje však jednoduchý způsob, jak plesnivé zelenině dopřát chvilku života — případem je rajče, které se může ještě hodit.
Plíseň je nebezpečná
Plíseň je spíše specifický druh organismu, který je velmi rozšířený. Vytváří se v podobě vláknitých hyf a vylučuje nebezpečné mykotoxiny, které podporují jejich šíření a fixaci v substrátu. Když se objeví na zelenině nebo přírodním produktu, může to být znamení, že není bezpečné ho jíst. Proto většina z nás takové potraviny vyhazuje rovnou do koše. Ale nemusí to tak být, protože mohou být stále cenné.
Rajče pokryté plísní by nemělo skončit v kontejneru, který mu může účinně dodat chvilku života a v souladu s myšlenkou nulového plýtvání ho využít jako hnůj pro rostliny. Tkáň a slupku uložte do misky, kam navíc přihodíte další zbytky potravy vhodné ke kompostování. Semena rajčat můžete navíc zasadit do květináče a po chvíli se z nich vyvine krásný nový keř s vlastním pevným přírodním produktem.
Jak rozvíjet nové keře?
Shnilé rajče dostane šanci na nový život v případě, že ho rozkrojíte a nakrájíte na kostičky a tyto části vložíte do květináče. Květináč by měl být v teple, ideálně doma na okenním parapetu na koordinovaném denním světle. Až se rostlina rozvine a stonek zesílí, přesaďte sazenici do země nebo do květináče na převisu — samozřejmě za předpokladu, že je v teple a teplota neklesne pod 15 stupňů.
Zkažený přírodní produkt by se však nikdy neměl konzumovat. Jediné požití způsobí intenzivní zažívací potíže, na které lze použít živočišné uhlí, zatímco opakované a časté pojídání bude mít mnohem závažnější následky. Může skutečně způsobit i rakovinu. Mykotoxiny poškozují játra, ledviny, krvetvorbu a imunitní systém.
Zdroje info: aazdravi.cz, novinky.cz
Náhledové foto: Pixabay