Půvabná zelenina, která vypadá jako špenát, ale není špenát
Možná ze začátku anebo jen na krátký pohled, vám připomene zvláštně zbarvený špenát. Ale jakmile si mangold přinesete domů, zjistíte, že tato zelenina, kterou jste zatím neobjevili, toho dokáže spoustu a nabízí celou řadu využití. Jsme si jistí, že mangold nejspíš ještě neznáte – botanicky se jedná o řepu, takže má blíže k ceněné (i opovrhované) červené řepě než cokoli jiného. Vyskytuje se v mnoha barevných varietách, také skvěle chutná, a navíc dobře vypadá.
Proč si čas od času dopřát mangold?
Z mangoldu získáte spoustu výhodných látek. Obsahuje vitamíny (A, B, C, E) a minerální látky (vápník, železo, draslík, hořčík, fosfor). Až 92 % tvoří voda, zbytek jsou bílkoviny a cukry. Svým složením bojuje proti kornatění cév, díky obsahu železa je vhodný při nedostatku železa, posiluje nervový systém a pročišťuje krev. Dávejte si ale pozor na množství, které sníte – mangold má i dobré očistné účinky.
Jak mangold pěstovat?
Z této zeleniny se dají jíst jak hladké, tak vrásčité listy (až 30 cm dlouhé) a stonky, což u mnohých konzumentů není známo. Má kořeny ve východní Asii a Středomoří, v Evropě se vyskytuje především v jižní části Itálie a Španělska. Pokud máte skleník, budete jej moci pěstovat i v něm. Mangold je normální letní zelenina. V mírném podnebném pásmu se sklízí od června do září, ale lze ho získat z dovozu od března do října. Až si ho přinesete domů, najděte pro něj v ledničce místo – zůstane tam několik dní čerstvý.
Pokud začnete s pěstováním, určitě vás mile překvapí, že zelenina, která je tak chutná jako špenát, má mnohem nižší potřeby. Mimochodem mangold u nás vzkvétal přibližně před 300 lety, ale tehdy ho vytlačila právě zmíněná zelenina. Poté lidé zjistili, že mangold byl mnohem přínosnější. Snadno roste a dá se vysazovat znovu a znovu. A co vyžaduje pro svůj vývoj?
- středně těžká a dobře propustná půda
- půda s pH 6,5-6,8 – když je kyselejší, zařaďte vápnění v době sklizně
- v případě, že jej chcete sklízet v létě, zasejte semena v dubnu a květnu, pokud na jaře a v době sklizně, zasejte je do poloviny léta
- zasejte 2-4 cm hluboko, nechte 8-12 cm rozptýlení semen a dejte záhony oddělené 30-40 cm
- až se objeví 3-4 listy, mangold protrhejte
Mangold je dvouletá rostlina, která po přezimování kvete. V případě, že k tomu dojde dřív, je to díky dlouhodobému chladu nebo suchu. Jakmile na mangoldu objevíte stonek, seřízněte ho nad zemí. V tomto okamžiku se rostlina může obrazit.
Vyzkoušejte jej v kuchyni
Nyní, když jste vypěstovali svůj mangold, je čas zjistit, jak jej lze využít. Zatímco řapíkaté druhy je vhodné upravovat jako chřest, ty listnaté poslouží jako špenát. Výhodou mangoldu je jeho oříšková chuť, která nikdy nesklouzne k ostrosti. Mangold tak oceníte v salátech. Listy lze přidávat do omáček a polévek, skvěle chutnají v těstovinách, s noky a sýrem. Nemůžete se splést ani v případě, že je vhodíte do míchaných vajec nebo když stopky řapíkaté odrůdy oloupete a přidáte k masu po uvaření v páře.
Zdroje info: ireceptar.cz, jimezdrave.cz
Náhledové foto: Pixabay