Pupalka coby přírodní zázrak nejen na ženské zdraví. Vyrobte si domácí olej
Proč se vydat na sběr pupalky? Prozradíme vám její účinky, pro které se rozhodně vyplatí rostlinu nasbírat. Také se dozvíte, jak si udělat domácí pupalkový olej a s čím vším vám pomůže.
Pupalka dvouletá je léčivkou. Tato královna noci nabízí využití ovšem samozřejmě i přes den. Výhodou je, že si pupalku nemáte u nás s čím splést, a tak nehrozí potenciální riziko záměny.
Kam se vydat na sběr
Léčivka roste všude, tj. v lomech, na rumištích, u vody, ale i poblíž lidských obydlí. Roste osamoceně či v malých skupinách. Snadno se vysemeňuje. Pokud ji má někdo na zahradě, tak se jí jen těžko zbavuje. Je tak lepší v domácích podmínkách vysadit do květináče.
Léčivé účinky aneb nejen bylina pro ženy
Pupalka dvouletá je především věhlasná coby bylina pro ženy, neboť pomáhá s typickými potížemi v rámci premenstruačního syndromu, bolestmi prsou i křečemi. Nicméně má velmi pozitivní vliv na psychiku a pomáhá při léčbě hyperaktivity dětí, při problémech s ekzémem, lupénkou a dalšími kožními neduhy. Zázrakem je doslova pupalkový olej, který nabízí vnitřní i vnější použití. Olej je i osvědčeným pomocníkem pro zdravou a krásnou pleť, ale také podporuje činnost srdce, udržuje normální hladinu cholesterolu v krvi, přispívá ke správné funkci imunitního systému. Používá se i při popáleninách i jako ochrana proti stresu. A nejlepší je, když si ho vyrobíte doma.
Foto: Pixabay
Domácí výroba oleje z pupalky
Semena pupalky naložte do kvalitního oleje (olivový či slunečnicový za studena lisovaný), nechte stát na slunném místě, pravidelně protřepávejte. Po 2 týdnech můžete slít do tmavé skleněné lahve a skladovat v chladu. V rámci vnitřního užívání se doporučuje ráno a večer 1 čajová lžička. Pokud bude na vás moc hořký, tak ho můžete přidat do salátu, na pečivo nebo do mléčných výrobků.
Zdroj: gsklub.cz, jimejinak.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6116039/
Náhledové foto: Pixabay