Psi a hmyzí bodnutí. Co dělat?

pes

Jarní procházky i toulky přírodou jsou často spojené s nepředvídatelnými okamžiky. Bodnutí hmyzem bývá u domácích mazlíčků samozřejmě nejčastější hlavně během léta. Psi, kteří se občas rádi zaběhnou kam nemají, se pak často vrací s opuchlým čumáčkem s nářkem za svými majiteli. Ze včelího bodnutí není však třeba dělat příliš velkou vědu. Jedovatý váček, který zpravidla v ráně uvízne je ale potřeba co nejrychleji vyjmout. Zkuste psovi také trochu ulevit. Jak?

Žihadlo vytlačte směrem nahoru

Nejprve se pokuste žihadlo, pokud zůstalo ve vpichu, odstranit. Vytlačujte jej přitom směrem nahoru. Na hmyzí bodnutí a otok potom přiložte po vyjmutí jedovatého váčku studený či octový obklad proti bolesti. Sledujte reakci po bodnutí následujících pár hodin, případně raději několik dní. Mírný otok je však pořádku. Nedovolte svým mazlíčkům si místo po bodnutí škrábat, olizovat ani kousat, infekce se vlivem narušeného povrchu kůže může dostat snadno dovnitř. Mějte svého psa (či kočku) raději více na očích. V případě vážnějších komplikací a reakcí navštivte raději ihned veterinární kliniku.

pes

Foto: Pixabay

Co je znakem toho, že je něco v nepořádku

Jakmile se přidá navíc slinění nebo i zvracení, jedná se s největší pravděpodobností o anafylaktický šok. Zde je potřeba jednat urgentně. Domácího mazlíčka přepravte co nejrychleji ke svému zvěrolékaři včas. Anafylaktický šok se může bez odborného ošetření rozvinout, nastat mohou i komplikace s dýcháním. Je třeba tuto situaci nepodcenit.

Na cestách s sebou vozte lékárničku

Ve výbavě by vám neměl chybět vhodný repelent proti hmyzu ani chladivý gel.  Pokud váš pes rád běhá po loukách, je bodnutí hmyzem poměrně pravděpodobné. Na otok kromě obkladu pomůže i gel, místo přestane být tolik citlivé, a navíc tolik nesvědí. Při větších komplikacích pomohou protialergické léky. Vždy je dobré vědět vhodné množství léků, každý pes váží jinak a je i jinak velký. I když jste doposud psovi léky nedávali, je na místě si to preventivně zjistit.

Zatímco bodnutí do tlapky nebo jinam nevadí, mnohem vážnější je bodnutí do jazyka či hrtanu. Neposkytnutí péče může být v onu chvíli pro psa až smrtelné.

Když pes kulhá

Kulhání je prvním z příznaků, které by nás měly navést k tomu, že se psem či kočkou není něco v pořádku. Žihadlo může být vražené zespodu tlapky. Pokud je místo oteklé, horké, a navíc i bolestivé je čas tlapku řádně ošetřit. Poraněný může být i drápek. Pes, se snaží v první chvíli bolestivé místo z tlapky vykousnout. Vašim úkolem je mu v tom včas zabránit. Jak?

Přiložit na bolestivé místo můžete i balzám s obsahem heřmánku a šalvěje. Zmírňuje nejen bolesti, ale i samotný otok. Mějte svého mazlíčka vždy pod dohledem. Není nic horšího než rozškrábané místo po vpichu. S bakteriální infekcí může váš domácí mazlíček skončit až na antibiotikách. Vyhněte se tomuto maléru proto včas.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/domacnost/mazlicek-pes-vosa-bodnuti-pomoc-postup/

https://chovatelka.cz/clanek/jak-pomoci-psovi-kdyz-jej-bodne-vosa-nebo-vcela

Náhledové foto: Pixabay 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.