První bydlení: Jak na zařízení, aniž by vás to finančně zruinovalo
První bydlení přináší radost, vzrušení, ale také řadu otázek. Tou první je, jak ho zařídit, aniž byste se museli vydat ze všech úspor. Prozradíme vám osvědčené tipy, jak za málo peněz vytvořit vkusné a praktické bydlení.
Postel je základ
Jako první je třeba pořídit kvalitní postel. Ze začátku se můžete obejít bez nábytku, ale ne bez postele. Kvalitní spánek je důležitý. I když se vám pohodlné spaní může zdát jako nadbytečný luxus, za pár let vám vaše záda poděkují. K tomu je zapotřebí pořídit i kvalitní rošt a matraci. Pokud bydlíte sami, tak přesto je praktičtější a výhodnější pořídit širší lůžko, například 140 cm. Výhodou je, pokud má postel i úložný prostor, který využijete nejen na ložní prádlo, ale třeba i sezónní věci.
Vytvoření multifunkční místností
První neboli startovací bydlení bývá zpravidla skromné ohledně počtu místností i samotné obyvatelné plochy. Je hned několik možností, jak pokoj rozdělit. Buď tak lze učinit jen opticky, například pomocí kusového koberce, nebo předělem v podobě otevřené knihovny či nábytkové stěny. Působivé, moderní a zároveň elegantní je přepažení místností pomocí japonských stěn, které poslouží i k případnému zastínění.
Hra s barvami na stěnách i doplňcích
Ve svém bydlení se chceme samozřejmě obklopit barvami, které se nám líbí, které na nás dobře působí. Pokud mezi ně patří výraznější odstíny, jako například tyrkysová, červená, je tak vhodné jimi spíše šetřit. Pokud je zakomponujete v doplňcích, jako jsou polštáře, přehozy či závěsy, bude to působit pěkně, zajímavě a k tomu po čase je možné vše obměnit. Pokud se však nechcete vzdát oblíbené barvy na stěně, tak rozhodně s ní nevymalujte celou místnost, ale jen jednu stěnu.
Kdo má židli, ten bydlí
V podstatě existují dvě možnosti ohledně výběru nábytku. Ta první spočívá v tom, že máte jasnou představu, v jakém stylu a jaký nábytek chcete, kam ho umístíte. Jenže časem se může ukázat, že to z praktického hlediska nebyla nejlepší volba. Některé větší kusy pak už jen stěží přesouváte na vhodnější místo. K tomu se navíc třeba ani nikam jinam nevejdou.
Druhá možnost je, že si pořídíte nejprve základní kusy, které potřebujete ke každodennímu fungování a pak budete zkoušet, jaké rozmístění vám vyhovuje a je možné s ohledem na velikost vašeho bydlení. Zkrátka se nejdříve zabydlíte a postupně časem budete vědět, co kam postavit a pořídit.
Foto: Pixabay
Nákup z druhé ruky
Netřeba kupovat vše nové. Pořízení bazarového zboží neznamená nutné zlo. Naopak můžete koupit unikátní kousky, které oživí váš interiér, potěší vás i vaši peněženku. Můžete získat originální nábytkové solitéry, jakožto pomocí renovace i na první pohled zastaralé artefakty oživit a vytvořit z nich cool nábytek.
Zdroj: living.cz, isotra.cz
Náhledové foto: Pixabay