Proč podléhá mramor v našich domácnostech tak rychlé zkáze?
A nejenom mramor, ale i žula a podobné přírodní materiály. Zlé jazyky tvrdí, že o ně Češi špatně pečují, ovšem opak je pravdou – někdy totiž přílišná péče spíše škodí. A jak se vyhnout nejčastějším chybám? Poradíme vám, jak na čištění mramorů a žuly bez zbytečných přešlapů a chyb.
Mramor a žula patří k nejtrvanlivějším materiálům pro kuchyně a koupelny vůbec. Vyžadují však speciální péči, na což bychom neměli při péči o ně zapomínat. Naštěstí stačí mít na paměti jen několik základních pravidel.
Ten správný čisticí prostředek…
Čím tedy mramor a žulu čistit? Rozhodně ne jarem nebo podobným saponátem. Existuje celá řada specializovaných čističů, jejichž nákup se vám příliš neprodraží, uvážíte-li, jak málo jich na každé mytí spotřebujete. A nechat je otevřené několik let také není problém. A pokud zrovna žádný takový po ruce nemáte? Pak zapátrejte po mycím prostředku s neutrálním pH.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Čištění vždy ve dvou krocích
Nejdříve mramorovou podlahu nebo třeba žulovou kuchyňskou desku pečlivě prohlédněte a ručně odstraňte všechny viditelné skvrny. Kapka čisticího prostředku na jemnou stranu houbičky postačí. Ovšem pozor, vždy užívejte svislé a nikoli tolik oblíbené kruhové pohyby. Nadělali byste totiž skvrn ještě víc.
Po této fázi vše omyjte vlažnou vodou s malým množstvím úklidového prostředku s neutrálním pH. Narazíte-li v této fázi na skvrnu, opět se vraťte k bodu číslo jedna. Teprve, je-li celá podlaha omytá, vrhněte se na ni ještě jednou – tentokrát už jen s čistou studenou vodou.
Myslíte si, že stačí mramorovou či žulovou podlahu jen nechat oschnout? Pokud se chcete vyhnout skvrnám, stáhněte přebytečnou vlhkost hadříkem z mikrovlákna nebo suchým mopem. A máte hotovo! I když vám tento postup zabere o něco více času než běžný úklid, odmění se vám dlouhodobou trvanlivostí a krásou takových povrchů.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.