Proč nevylévat vařící vodu do dřezu? Důvody, které vás o tom přesvědčí

dřez

Jsou věci, které děláte automaticky. Jednou z nich je vylévání vařící vody do dřezu. Proč je to špatně a rozhodně byste to neměli dělat? Důvody, které vás o tom jasně přesvědčí.

V rámci běžné údržby domácnosti se skrývá jedna záludnost. A to správná likvidace horké vody ve dřezu. I když se může zdát vylití vařící vody do dřezu v pořádku, ve skutečnosti tomu tak není. Skrývá v sobě nepříjemná nebezpečí, která mohou vést až k nečekaným poruchám a s tím souvisejícím nákladným opravám.

Proč nevylévat vařící vodu do dřezu

Ruku na srdce, dělá to snad každý. Patří to mezi automatické věci. Uvaříte brambory a vařící vodu vylejete do dřezu. Kam jinam, že? Jenže profesionální instalatéři toto nedoporučují. Proč? Jaký je důvod? Ucpaný odtok, což je nejčastější problém, se kterým se instalatéři zabývají. Někdy ho sice můžete opravit svépomocí, jako například v případě, že je zablokování malé. Jenže ve většině případech, kdy děláte věci, o kterých si neuvědomujete, že přispívají k problému s ucpaným odtokem.

Trubky vedoucí z vašeho dřezu do kanalizace bývají zpravidla vyrobeny z PVC. Jsou sice udělané tak, aby odolávaly většímu množství tepla, nikoli vařící vodě. K tomu jsou trubky spojené lepidlem, které je na vařící vodu citlivé. Pokud budete vylévat vařící vodu do dřezu opakovaně, lepidlo se bude postupně uvolňovat a stávat se slabším. Poškození nepřijde hned, ale rozhodně později ano. A to není jediný důvod. Další věc je druh dřezu, který máte. Pokud je z porcelánu, tak s velkou pravděpodobností vlivem vroucí vody praskne.

Pozor si dejte i v koupelně

Vroucí voda není záležitostí jen kuchyňského dřezu. Varování se týká i koupelny, toalety. Především běžné WC díky keramické konstrukci je vůči tepelnému šoku způsobenému vroucí vodou zranitelné. Tento náhlý přístup vysoké teploty může vést nejen k prasknutí, ale dokonce i k rozbití toalety. Což je nepříjemné, jakožto i nebezpečné.

plotna

Foto: Pixabay

Nejen vroucí voda, ale také pozor na použitý olej

Další chybou bývá také likvidace kuchyňského oleje. Po smažení mnozí opláchnou pánev přímo ve dřezu. Tímto vnesou olej do vodovodního potrubí, což je také špatně. Jakmile olej vychladne, tak se změní na lepkavou látku, která ulpívá na potrubí a vede k nepříjemnému ucpání. Řešením je shromáždit použitý olej do nádoby a řádně zlikvidovat v recyklačním centru.

Zdroj: ireceptar.cz, chalupari-zahradkari.cz

Náhledové foto: Pixabay