Proč nenechávat nabíječku v zásuvce a jak správně nabíjet mobilní telefon

telefon

Mobilní telefon je běžnou součástí každodenního života. Těžko si to bez něj dokážeme představit. Ne každý zná zásady, které platí při nabíjení chytrého telefonu. Jak správně nabíjet a proč nenechávat nabíječku v zásuvce?

Zejména ti, kdo pamatují ještě starší typy mobilních telefonů a baterií, mají zažité nevhodné návyky v rámci nabíjení a používaní nabíječky. Často jsou tak nabíječky ponechávány v zásuvce. Zdánlivě nevinná věc má nejen finanční důsledek, ale také může vést k závažnějším problémům. Přestože to vypadá snadno, zkrátka nabíječku dát do elektřiny a opačný konec do mobilu a čekat, až se na displeji ukáže nabití na 100 %. Jenže tohle opravdu není dobré. Jak je to se správným nabíjením?

Správné nabíjení mobilního telefonu

Správné nabíjení i restartování mobilu má podstatný význam. Pryč jsou doby, kdy u prvních mobilů jsme vyměňovali baterie za nové, fungovaly zcela jinak. Neplatí také, že je třeba čekat, až se mobil nabije na 100 % a už vůbec nenabíjet přes celou noc. Rovněž není vhodné nechat mobil zcela vybít. U dnešních chytrých telefonů platí jiná pravidla v rámci správného nabíjení.

Po nabíječce je ideální sáhnout kdykoli mezi 20 a 70 % procenty. Nečekat, až se mobil zcela vybije, jakožto ani nenechávat na maximální nabití na 100 %. Za optimální se považuje nabití na 90 až 95 %. Pozor také na přílišné horko a zimu. Obojí může poškodit baterii v telefonu. Nabíjení přes noc je reálné, pakliže máte možnost v telefonu regulace na zmíněných 90 %, kdy se nabíjení zpomalí či úplně zastaví. Naopak při opakovaném nabíjení přes noc bez jakékoli regulace může dojít k přehřátí baterie.

mobil

Foto: Pixabay

Proč nenechávat nabíječku v zásuvce

Mnozí zkrátka nechávají permanentně nabíječku v zásuvce, a to jak v kanceláři, tak především doma. Ano, pro mnohé je to zkrátka pohodlné. Jenže nabíječka zapojená do zásuvky i když není používána, pokračuje ve spotřebě elektrické energie. Tento pro mnohé pohodlný a zaběhnutý způsob může představovat až 10 % vaší domácí spotřeby elektřiny. A pokud máte doma děti či zvířata, může pro ně kabel představovat riziko nebezpečí. Nikdy nevíte, co dítě napadne. Malé dítě je schopné koncovku kabelu strčit do pusy apod.

Zdroj: aazdravi.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay