Proč naše babičky nevylévaly vodu z vařených brambor
Když si spočítáte, jak často vaříte, brambory, zřejmě zjistíte, že frekvence bude možná vyšší, než jste si vůbec mysleli. Vždyť brambory u nás patří snad mezi nejoblíbenější přílohu vůbec. my se ale nebudeme věnovat samotným bramborám, nýbrž vodě, v níž se vaří. Už naše babičky totiž věděly, že je zbytečné ji vylévat. Proč? Na to se zaměříme mnohem podrobněji v následujících řádcích. Důvodů měly spousty.
Voda z brambor je zdravá
Obsahuje mimo jiné hořčík a draslík. Jedna sklenička takovéto vody sníží zakyselení organismu. Jinak se používala i jako kloktadlo proti parodontóze. Umí uklidnit podrážděný žaludek. Ideální je dát si pár lžiček vody než ji pít ve větším množství.
Likvidace mšic
Mšice začínají v mnohých zahradách doslova řádit. Když si vodu z brambor dáte do rozprašovače a rostliny postříkáte, mšice zmizí.
Brambory ve vodě: Foto Radek Štěpán
Prospívá pleti
Nepochybně. Odvar z brambor obsahuje mimo jiné třeba draslík, škrob nebo vitamín B12. Optimální je vodu slít do nádoby a nechat 2 hodin v chladničce. Poté se ideálně před spaním voda nanese vatovým tampónkem na obličej a získáte skvělé tónikum proti stárnutí.
Bič na suché vlasy
Máte suché vlasy s roztřepenými konečky? Pak si je několikrát omyjte vychladlým odvarem z brambor. Navlhčené by vlasy měly zůstat po dobu 30 minut, kdy bude odvar působit.
Vynikající hnojivo pro rostliny
I takto se dá voda z brambor využít. jen je třeba dát pozor na to, aby voda nebyla osolená. To by rostlinám moc dobře neudělalo.
Čisticí prostředek
Dokáže perfektně čistit stříbro, hrnce a příbor. Stačí věci jen na několik hodin do vody namočit a nechat ji působit.
Brambory ve vodě: Náhledové foto Radek Štěpán
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.