Proč mít na zahradě fontánu či vodotrysk?
Dynamická vodní díla v podobě fontánek, vodotrysků, vodních kaskád apod. jsou oživením každé zahrady. Navíc, ačkoliv by se mohlo zdát, že opak je pravdou, nemusí být jejich instalace nikterak náročná ani nákladná. Samozřejmě, že pokud si budete chtít na své zahradě postavit kopii fontány di Trevi, bude to technicky i finančně poněkud náročnější. V případě, že se budete ale držet při zemi, zahradní fontánka vás nezruinuje.
Zahrada a vodní díla
Jak je možné lépe relaxovat, než na vlastní zahradě za zvuku zurčení tekoucí vody? Fontánky a vodotrysky jsou dokonalé dekorační prvky, které jsou jednoduše krásné a vytvářející velmi příjemnou atmosféru. Není divu, že fontány krášlí lidská sídla už od starověku. Klidná krása fontán a fakt, že dodávají zahradě punc luxusu ale nejsou jedinými důvody proč mít jednu na vlastní zahradě.
Fontána napomáhá také k tvorbě příjemného prostředí. Zvlhčuje vzduch, což majitelé zahrady ocení především v parném létě. Pokud je fontána spojena s jezírkem, dochází navíc k jeho provzdušňování a rybám v něm se bude lépe dařit.
Foto: Pixabay
Konstrukce a její možnosti
Možnosti konstrukce a instalace zahradní fontány jsou nepřeberné. V případě vodotrysku bude voda pod tlakem tryskat vzhůru, v případě zahradní kašny je voda transportována do vyšší polohy odkud stéká samospádem a vytváří kýžený efekt. Jako nádrž může sloužit jezírko, které je otevřené, stejně jako může být nádržka zakrytá. Dalším nezbytným prvkem je čerpadlo. Jeho výkon bude definovat, do jaké výšky může vodu transportovat.
Pro malé fontány přitom nemusí být čerpadlo příliš výkonné a ani drahé. Napájet jej lze samozřejmě klasicky z 230 V zdroje, ale také ze solárních panelů. Pro příznivce originálních řešení je zde potom možnost instalovat tzv. trkač, tj. sytém fungující bez zdroje energie vyvinutý již v 18. století.
Zahradní fontánky jsou zkrátka tou správnou a především realistickou volbou.
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.