Proč chtít meteodomeček
V nabídce obchodů s elektronikou se to jen hemží supermoderními meteostanicemi s velkými digitálními displeji a přehršlí funkcí (z nichž většinu pravděpodobně nikdy skutečně nevyužijete). Co ale současným meteostanicím chybí, je ona romantická krása, kterou oplývaly jejich předchůdci – tzv. meteodomečky, někdy nazývané jako „domečky na počasí“, anebo „domečky s panáčkem a panenkou“. Podobné domečky dříve nechyběly v žádné chalupě či stavení. Nyní ale opět získávají zpět svoji na čas ztracenou popularitu.
Jak funguje chaloupka – barometr?
Panáček a panenka dávali informace o počasí aktuálním i budoucím již našim předkům. I oni totiž již dokázali využít jednoduchých fyzikálních principů a vybudovat na nich užitečné zařízení. Jeho srdce tvoří vlákno z materiálu citlivého na vzdušnou vlhkost. Na něm je připevněno lehké dřevěné rameno, na jehož koncích jsou figurky panáčka a panenky. Vlákno absorbuje vlhkost nebo jí naopak ztrácí. Tím se natahuje nebo smršťuje a pohybuje tak ramenem.
Kolem tohoto prostého mechanismu je postaven dřevěný domeček, na kterém je většinou připevněn ještě teploměr. A jednoduchá meteostanice je na světě. Jen je třeba nastavit jej tak, aby suchá atmosféra odpovídala panence a pěknému počasí a opačně.
Foto: Pixabay
Výhody meteodomečku
Oproti moderním digitálním meteostanicím je domeček velmi jednoduchý a srozumitelný. Nemusíte studovat žádná čísla a další údaje, prostě vyjde buď panáček, anebo panenka. Tím hlavním důvodem pro pořízení meteodomečku je ale jeho vzhled. Meteodomeček navíc nepotřebuje baterie.
Do chalup a domů stylizovaných do retro stylu se chaloupka hodí mnohem více, než displej. Chaloupka může mít navíc prakticky nekonečný počet designů. Na trhu seženete horské roubenky, stavení ve stylu jehočeského selského baroka, anebo třeba perníkovou chaloupku. Vybrat si zkrátka můžete do svého interiéru tu pravou. A uvidíte, že meteochaloupka vzbudí pozornost každé návštěvy.
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.