Proč a jak si vyrobit domácí kypřicí prášek? Je lepší a budete ho mít vždy doma po ruce
Prášek do pečiva patří mezi univerzální kypřidlo. Hodí se takřka do každého těsta. i když je běžně k dostání, tak si ho můžete vyrobit doma. Proč?
Přestože kypřicí prášek do pečiva koupíte běžně v obchodě, tak si ho můžete vyrobit doma. Nabízí se logicky dotaz, proč? Protože domácí je nejlepší. A budete ho mít vždy po ruce, když ho budete potřebovat.
Domácí prášek do pečiva je nejlepší
Pečení je fajn, když máte doma všechny potřebné ingredience, mezi které zpravidla patří i kypřicí prášek do pečiva. Proč si však vyrobit domácí kypřicí prášek, když si ho můžete bez problému koupit? Není nad to, když máte jistotu toho, co jíte. Nicméně se může stát, že vám prášek doma dojde a do obchodu to máte daleko či bude už zavřeno. Nebo jen tak, protože se vám zkrátka chce, protože víte, že doma vyrobené věci jsou nejlepší.
Výroba kypřicího prášku
Na výrobu kypřicího prášku potřebujete jen 3 suroviny, a to 25 g jedlé sody, 13 g kukuřičného škrobu či rýžové mouky a 50 g vinného kamene nebo kyseliny citronové. Všechny suroviny nasypte do misky a metličkou pořádně promíchejte. Při pečení vám potom na ½ kg mouky stačí přibližně 10 g této hotové směsi.
Takto doma vyrobený prášek do pečivá přesypte do dobře těsnící nádoby a skladujte na suchém místě při pokojové teplotě. Vlhkost by totiž mohla způsobit předčasnou reakci prášku, proto je zásadní pokaždé sklenici pořádně uzavřít. Stejně tak nikdy do sklenice s práškem nedávejte mokrou lžičku, ani nenechávejte sklenici poblíž sporáku. Trvanlivost doma vyrobeného kypřicího prášku je zhruba rok.
Foto: Pixabay
Čím nahradit prášek do pečiva
A co dělat, pokud vám nečekaně dojde kypřicí prášek? Je možno ho něčím nahradit? Pomůže jedlá soda. Jde o zásaditou sloučeninu, která při kontaktu s kyselou sloučeninou (kysaným mléčným výrobkem, citronovou šťávou) začne reagovat za vzniku oxidu uhličitého. To si lze představit jako typické pěnění a bublání.
Těsto kypřené jedlou sodou je z tohoto důvodu nutné péct okamžitě po zamíchání. Jinak z něj vyprchají veškeré bublinky ještě před pečením a výsledek by nebyl tak nadýchaný, jak byste potřebovali. Výhodou jedlé sody je to, že v menším množství je chuťově neutrální a nezanechává v moučníku nežádoucí pachuť.
Zdroj: magazin.recepty.cz, toprecepty.cz
Náhledové foto: Pixabay