Přišel čas zazimování vašich chat a chalup

Chata

Již jste zazimovali chatu nebo chalupu? Či vás to ještě čeká. Buď tak nebo tak, jasné je, že čas vhodný pro tuto aktivitu je právě nyní. Podíváme se, proč je zazimování nutné, jak jej provést a před čím vším nemovitost chránit. Pojďme na to!

Voda je primární cíl

Jedny z největších pohrom během zimy může na chatě nebo chalupě způsobit voda. Ať již jako sněhová pokrývka, déšť nebo voda v potrubí. Důležité tedy zejména je projít stavbu zvenku a na střeše a přesvědčit se, že sníh či voda nemá šanci se skrze zdivo či střechu dostat. Dalšími opatřeními by mělo být odčerpání vody z nádrží, vypuštění potrubí a podobně. Posledním krokem je pak dobře uzavřít všechny ventily a kohoutky. Pokud do všech nádrží poté nasypete sůl nebo denaturalizovaný líh, máte jistotu, že žádná kapalina, která zde zůstala, nezamrzne.

Ochrana před hlodavci

Pokud je nemovitost obývaná, myši nedělají žádnou větší neplechu. Ruch obyvatel je od většího zabydlení odradí. To se však může změnit, když odejdete. Při zazimování tak dbejte na to, aby žádná skulina neumožňovala myším vniknutí do obytných prostor. Skuliny a díry případně utěsněte a pro sichr ještě rozmístěte pasti či jed. Fungovat také bude, když v chalupě nezbyde žádné jídlo ani jeho zbytky. Vše tedy ukliďte.

Zloději

U škůdců zůstaneme. Nyní však máme na mysli ty lidské – zloděje. I proti nim bohužel musíte zajistit svou sezónní nemovitost. Základem musí být okenice a závory, plus samozřejmě dobré uzamčení všech vchodů. Samozřejmě, že pokud by se k vám někdo chtěl vloupat, asi si s těmito prvky poradí. Cílem je však působit na zloděje. Uvidí-li, že by musel dlouho páčit zámky a okenice, najde si raději snazší cíl. Ukliďte také všechny žebříky nebo nářadí z okolí stavby. Pokud chcete di bezpečnosti instalovat, určitě si kupte alarm a bezpečnostní dveře.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.