Připravte si přírodní hnojivo z lógru od kávy a zbytků čaje

Čaj

Pro přihnojení rostlin a doplnění cenných živin do půdy nemusíte kupovat žádné drahé speciální přípravky. Skvělá hnojiva si totiž vyrobíte i s pomocí běžných věcí v domácnosti. Mezi takové recepty patří i hnojivo z lógru od kávy nebo z použitého čaje. Proč jde o dobrou volbu a jak takové hnojivo co nejlépe připravit?

Hnojivo z kávové sedliny

Pokud máte doma kávovar, nebo si rádi připravujte klasického turka, jistě za čas nashromáždíte poměrně velké množství kávové sedliny. Tu je možné efektivně zpracovat a využít jako přírodní hnojivo pro rostliny. Pozor si dejte na hnojení kávovou sedlinou u plodin, které vyžadují spíše zásadité pH. Jde totiž spíše o kyselou látku, která se tak hodí pro použití na neutrálních až zásaditých půdách.

Zdroj cenných látek

Kávovou sedlinu jednoduše rozprostřete na záhon a mírně promíchejte s vrchní vrstvou substrátu. Pro lepší vstřebání a využití rostlinami si můžete rovnou připravit mírný roztok, kterým budete zalévat. Z kávové sedliny doplníte do půdy hlavně draslík, hořčík, ale i porci dusíku. Všechno to jsou důležité prvky pro správný růst a vývoj rostlin, které běžně najdete v klasických kupovaných komerčních hnojivech. Pokud se vám nechce přidávat lógr přímo k rostlinám, můžete ho dát do kompostu, kde také udělá velmi dobrou službu.

Použité čajové pytlíky nevyhazujte

Výborné hnojivo vznikne i z obyčejných čajových pytlíků. Po použití je tedy nevyhazujte do koše, ale shromažďujte. Kromě obsahu čajových pytlíků samozřejmě můžete využít také sypaný čaj. Ideální volbou jsou bylinkové čaje z kopřivy nebo heřmánku. Pozitivní vliv na rostliny a kompost bude mít také zelený čaj.

Urychlovač kompostu a zvýšení vlhkosti pro rostliny

Obecně může čaj v kompostu podpořit proces rozkladu a tvorbu humusu. Pokud ho dáte do půdy poblíž kořenů rostliny, podpoří udržování vlhkosti, což může zlepšit osvojování živin rostlinou a sníží stres při suchu. Opět je ale nutné počítat s tím, že použití čaje má mírně okyselující efekt, takže je vhodné jen pro určité rostliny a na neutrální až mírně zásadité půdy.

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/nevyhazujte-logr-z-kavy-kavovou-sedlinu-jeste-vam-dobre-poslouzi-27993.html a https://m.magazinplus.cz/hobby/116-nevyhazujte-pouzite-cajove-sacky-a-kavovy-logr-par-uzitecnych-tipu-jak-je-vyuzit.html

Náhledové foto: Pixabay