Připravte si levné a účinné domácí hnojivo na pokojovky. Stačí vám k tomu obyčejná rýže
Listopad je obdobím, kdy bychom měli pokojové rostliny přihnojit, a tím je připravit na dlouhé zimní měsíce. Pokud nechcete používat průmyslová hnojiva plné chemie, můžete si doma zkusit vyrobit čistě přírodní a ekologickou verzi. Potřebovat k tomu budete hlavně rýži. V tomto článku vám poradíme, jak na to a jaké jsou výhody tohoto hnojiva.
Pozitivní účinky rýže pro pokojové rostliny
Rýži většina z nás konzumuje jako přílohu k nejrůznějším pokrmům. Jelikož obsahuje zdraví prospěšné látky, dá se využít i k výrobě přírodního hnojiva pro rostliny. Rýže je bohatá hlavně na škrob, který rostlinám dodá pořádnou dávku energie a podporuje užitečné bakterie v půdě, které rozkládají organické látky, ze kterých se stávají živiny důležité pro rostliny. Dále obsahuje vitamín B, draslík a fosfor a dusík. Tyto látky podporují zdravý růst celé rostliny. Hnojivo je navíc účinným bojovníkem proti nejrůznějším škůdcům a nemocem, které rostliny napadají.
Výroba rýžového hnojiva
K přípravě hnojiva můžete použít jakýkoliv druh rýže. Nasypte hrnek rýže do misky a zalejte studenou vodou. Směs promíchejte a nechejte asi 20 minut odpočívat. Poté rýži sceďte. Z rýžové vody se tak stane hnojivo pro rostlinu a samotnou rýži můžete klidně uvařit a zkonzumovat. Hnojivo přelejte do konvičky nebo PET lahve a můžete ji takto skladovat až pět dní. Hnojivo můžete použít jako klasickou zálivku. Můžete ho ale klidně nalít do rozprašovače a aplikovat ho na rostliny jako postřik. Pokojové rostliny je také možné do rýžové vody namáčet. To je prospěšné například pro orchideje. V tomto případě vložíme rostlinu i s květináčem do hlubší nádoby s výluhem a necháme ji zde stát po dobu asi 15–20 minut a vyndáme ji, jakmile bude půda vlhká i v horní části květináče.
Foto: Pixabay
Další možnosti přírodních hnojiv
Ve své domácnosti naleznete další řadu prostředků, které nám mohou posloužit jako hnojivo k pokojovým rostlinám. Patří mezi ně například kávová sedlina, kterou smícháte s vodou. Nehodí se ovšem pro všechny rostliny, protože pH roztoku se pohybuje kyselých hodnotách. Hodí se tedy například pro kapradiny, azalky či hortenzie. Domácí hnojivo připravíte dále ještě z drcených skořápek od vajec, banánových slupek nebo kvasnic. Možností je opravdu spousta, tak proč kupovat drahé prostředky plné chemických látek
Zdroje info: www.chalupari-zahradkari.cz, www.ireceptar.cz
Náhledové foto: Pixabay