Připravte se na zimu: jak si doma správně naložit zelí?
Nefalšované kysané zelí, které obsahuje řadu vitamínů a minerálů, lze připravit i v domácím prostředí. Zvládne to doma před zimou téměř každý a není třeba se bát, nebudete k tomu potřebovat žádné hluboké venkovské nádoby ve kterých se zelí před vlastním naložením před dávnou dobou ještě udupávalo bosýma nohama.
Jak na kysané zelí
K přípravě kysaného zelí budete potřebovat především zavařovací sklenice s víčky. Sklenice s uzávěrem se závitem nejsou vhodné, paradoxně proto, že při dotažení rukou velmi dobře těsní. Díky tomu nemohou unikat plyny, které během kvašení vznikají.
Abyste zelím mohli potěšit celou rodinu, bude potřeba připravit zhruba 5 kg hlávkového zelí. Zelné hlávky řádně omyjte a zbavte je případných nečistot. Poté odřežte košťály a listy. Pomocí krouhače na zeleninu zelí najemno pokrájejte.
Zelí, které máte nyní nakrájené v míse, mírně osolte a zasypte drceným kmínem. Přidejte i tři najemno nakrájené cibule. Zelí nechte takto odležet alespoň třicet minut, dokud nepustí vlastní šťávu. Vše důkladně promíchejte a pomocí dřevěné špachtličky a zelí pak rovnoměrně napěchujte do sklenic.
Zelí ve sklenicích stlačíme a zbavíme ho případně nahromaděného vzduchu. Zelí musí nutně projít dobou kvašení, proto je dobré nechat ho uležet tak 2 až 3 týdny ve sklenicích. Optimální teplota během kvašení by se měla pohybovat kolem 18-22 stupňů.
Foto: Pixabay
Proč je kysané zelí tak dobré?
Zelí ocení především ti, co mají oslabený imunitní systém a potřebují doplnit dávku energie i vitamínů. Obsah vitamínu C v něm je dokonce vyšší než u citrusů. Zelí se doporučuje také těm, kteří prodělali infekční onemocnění. Je skvělým pomocníkem na osídlení střev správnými bakteriemi, a to hlavně v době po užívání antibiotik.
Zdroje informací: https://primanapady.cz/clanek-299416-vsadte-na-domaci-kysane-zeli-zvladnete-ho-nalozit-i-v-panelaku
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.