Připálený hrnec vyčistíte i přírodně

Nádobí

Čas od času se to stane každému. Prostě připálíte hrnec. Pohled na černé dno hrnce je samozřejmě k vzteku, nicméně nezbude vám nic jiného než hrnec pořádně vyčistit. S různými chemickými prostředky a drátěnkou se vám to jistě podaří, nicméně hrnec je možné vyčistit i přírodně a mnohem přirozeněji. Jak? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Nesmírně důležité odmočení hrnce

Do hrnce s připáleným dnem je třeba nalít cca 5 cm vody. Následně se přidají 2 lžíce soli. Vodu pak necháte krátce povařit. Jinak se dá také připálenina zalít horkou vodou z rychlovarné konvice a osolit. Výborně se spálenina odstraní dřevěnými špachtličkami. Vhodná je i drátěnka, jenže na ta klasická drátěná, ale plastová variace. Jen pro zajímavost, v přírodě se běžně místo drátěnek používaly přesličky. Dokladují to také lidové názvy, jako cidivka, škrabka či šmirglová tráva. Přesličky obsahují křemičité krystalky, díky nimž lze připáleniny mnohem lépe odstraňovat.   

Přeslička

Přeslička: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jedlá soda jako zajímavý pomocník

Když budete hledat v domácnosti jakéhosi univerzálního pomocníka, asi narazíte na jedlou sodu. Do nádoby se vlije na dno voda, a to do výšky 2 cm. Pak přisypete několik lžic jedlé sody. Po povaření už by mělo být vcelku jednoduché připáleninu dostat pryč. Jestliže bude neustále odolávat, nebojte se nechat hrnec odmáčet klidně i delší dobu. Sodu ale nepoužívejte u hrnců s nepřilnavým povrchem nebo z hliníku. Došlo by k obroušení materiálu.  
Jedlá soda

Přeslička: Zdroj obrázku Pixabay.com

Citron a ocet jako stabilní pomocníci

Stejně tak můžete postupovat s octem nebo citronem. Stačí opět jenom nalít na dno nádoby vodu a do ní kápnout citronovou šťávu či ocet. Po odmočení by mělo jít ve mnohem lépe. ocet nebo citrony najdete v domácnosti prakticky kdykoli a stát vás jejich využití bude také mnohem méně než nákup drahých prostředků do kuchyně.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com   

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.