Přichází éra minibytů
V centrech řady světových metropolí jako je Tokyo nebo New York se ceny bytů šplhají tak vysoko, že je jejich koupě těžko představitelná i pro lidi, které lze bez zaváhání označit jako bohaté. Velké byty jsou v těchto místech vyhrazeny jen pro kategorii skutečných super-boháčů. Ti méně movití (pořád ale hodně nadprůměrně bohatí) se pak často musí spokojit s minibyty. Ty nabízí prakticky pouze místo na přespání a nezbytnou hygienu. Zájem je o ně však velký, neboť jejich velkou přidanou hodnotou je fakt, že umožňují svým obyvatelům využívat všech výhod bydlení v centru metropole. Přichází podobný trend i do České republika, konkrétně Prahy?
Minibyty
Kromě místa na postel, malou skříň, stolek a miniaturního sprchového koutu toho v minibytě moc jiného nenajdete. Chybí místo na pračku i kuchyně. Počítá se s tím, že běžné činnosti jako praní nebo vaření obyvatel takového minibytu v centru „outsourcuje“, jinými slovy prát budou ve veřejných prádelnách a jíst v restauracích.
Za tuto cenu budou majitelé takového bytu blízko všemu podstatnému, co se ve městě děje. Budou to mít blízko do práce, do restaurací, divadel, na koncerty apod.
Foto: Pixabay
I v Praze?
Na první pohled by se mohlo zdát, že Praha není Tokyo ani Manhattan, ale i u nás – byť v lokálním českém kontextu – se dostupnost vlastnictví bytu snižuje. Mladí lidé již ne vždy dosáhnou na hypotéku a nadále se bude zvyšovat podíl nájmeního bydlení. To koneckonců odpovídá situaci v mnoha (nejen) evropských městech jako je Londýn nebo Paříž. Podstatné ale je, že developeři se tomuto očekávanému trendu začínají přizpůsobovat a čím dál tím více navrhují své projekty tak, aby vyhovovaly právě lidem, kteří nemůžou nebo nechtějí platit velký byt v centru města.
Podíl těchto bytů na trhu poroste, byť to neznamená, že jiné byty už v Praze neseženete. To jistě ne, tento trend ale přestane být i u nás tak exotický jako je dosud.
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.