Při výběru realitní kanceláře buďte tvrdí: Tohle všechno si ohlídejte
Realitních kanceláří je na trhu jako máku – a vybrat tu pravou není žádný med. Proto jsme sepsali seznam nejdůležitějších věcí, služeb a záruk, které by vám dobrá realitní kancelář měla poskytnout. Když je budete všechny nekompromisně vyžadovat, existuje velká šance, že se při výběru nespálíte. Připraveni? Tak pojďme na to.
První kontakt: Internet
V dnešní době má každá slušná realitní kancelář vlastní webové stránky. Určitě na ně zavítejte – a trošku si firmu proklepněte. Zaměřte se na kategorie „O nás“, „Proč si vybrat nás“ a „Ohlasy zákazníků“. Zkontrolujte, zda je RK členem nějakého profesního sdružení – např. členství v Asociaci realitních kanceláří ČR už je pro vás signálem toho, že máte co dočinění se solidní firmou. Reference a ohlasy z webových stránek mohou být zkreslené (či v dokonce některých případech úplně vymyšlené), proto se porozhlédněte i po diskuzních fórech a recenzích. Vůbec nejrelevantnější zpětnou vazbu vám dá vaše okolí, takže se nebojte zeptat. Třeba i skrze sociální sítě.
Nabídka není rozhodující
Spousta lidí žije v domnění, že čím více nemovitostí realitní kancelář nabízí, tím důvěryhodnější je. Bohužel však v tomto případě přímá úměra neplatí. „Může se jednat o zakázky ve spolupráci s jinými realitními kancelářemi. Mnohočetná inzerce jedné nemovitosti u více RK pak způsobuje rozdíly mezi cenami nabídkovými a konečnými kupními. Proto vždy vyžadujte exkluzivní smlouvu, která zaručí vaší nemovitosti ty nejlepší podmínky. Do smlouvy si nechte zapsat i vlastní návrhy podmínek prodeje – pokud nějaké máte,“ uvádí Zdeněk Matějka, realitní makléř Brněnského zvonku s.r.o.
Klíč k úspěchu? Doprovodné služby
Naprostou samozřejmostí v nabídkách RK jsou právní služby. Jenže – komplexním právním servisem se dnes ohání prakticky všichni. Proto si zjistěte, co se pod oním magickým spojením „komplexní služby“ skutečně skrývá. „Právní servis by měl zahrnovat služby advokáta s úschovou kupní ceny, zhotovení právních dokumentů, zajištění znaleckého posudku nebo zpracování průkazu energetické náročnosti budovy (PENB). Dále vyžadujte poradenství v oblasti daňové povinnosti z převodu, zhotovení dokumentů pro finanční úřad, zajištění financování a přepis energií,“ radí Matějka.
Dejte na svůj šestý smysl
Ještě před zahájením spolupráce s realitní kanceláří se vždy osobně zastavte v jejím sídle, popovídejte si zde se svým makléřem a zeptejte se ho na cokoliv, co vám není úplně jasné. Musíte vědět, komu svůj dům, byt či pozemek vlastně svěřujete. Ze schůzky byste měli mít dobrý pocit – cítit, že realitní kanceláři na vás a vaší spokojenosti skutečně záleží. Pokud bude jakákoliv odpověď makléře vyhýbavá nebo se vám cokoliv nebude zdát, dejte od firmy ruce pryč. Hned za rohem čeká další – a dost možná taky mnohem lepší.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.