Při správném skladování si můžete dýně užívat až do zimy
Dýně představuje zeleninu ideální pro dlouhodobé skladování. Pokud dodržíte několik jednoduchých podmínek, může totiž bez problémů vydržet několik měsíců. Během zimy si tak dopřejete čerstvé vitamíny z vlastní zahrádky. Podívejte, co všechno je potřeba pro správné skladování dýní.
Správná sklizeň
Hned prvním bodem pro úspěšné skladování dýní je samotná sklizeň. Ze záhonu dýně sbírejte ideálně ve slunný suchý den, kdy nejsou mokré. Slupka musí být matná a stopka ideálně výrazně nažloutlá a odumřelá. Ještě předtím, než dýně umístíte na skladovací stanoviště, se musíte ujistit, že se jedná o zdravé plody. Vhodné je i mírné dosušení na suchém a teplejším místě, aby se zabránilo případnému bujení plísní během skladování.
Pozor na vlhkost
Pro dýni vyberte vhodné místo s nižší teplotou kolem 10 až 15 stupňů. Pozor však na umístění do sklepa, protože zde může být problém s příliš vysokou vlhkostí, což může způsobit plesnivění dýní. Pokud však máte suchý a dobře větraný sklep, půjde o dobrou volbu právě pro uskladnění dýní. Ideální je také to, aby okolo proudilo dostatek vzduchu, takže by dýně neměly ležet přímo na zemi.
Foto: Pixabay
Dýně vydrží čerstvé až 4 měsíce
A jak takto uskladněné dýně vlastně vydrží? Zhruba kolem 4 měsíců při vytvoření ideálních podmínek. A to je od sklizně dostatečně dlouhá doba, během které si můžete připravovat chutnou a hřejivou dýňovou polévku a celou řadu dalších výborných jídel. Při opravdu velké úrodě dýní se nabízí i další způsoby zpracování, jako je například zavaření, nakrájení na kostičky a zamražení nebo příprava a následné zavaření již rozmixovaného dýňového pyré. To se snadno může stát základní ingrediencí pro mnoho slaných ale i sladkých receptů.
Zdroj: https://zahradnickakucharka.cz/zasady-spravneho-skladovani-dyni/ a https://www.jimejinak.cz/jak-uskladnit-dyni/
Náhledové foto: Pixabay