Při koupi lepších kuchyňských nožů je třeba zvážit více věcí
Kuchyňské nože mají své místo v kategorii věcí, které jednoduše pořídíte za stovku i za několik tisíc. A přiznejme si to, ty ze smíšeného zboží nebudou to pravé ořechové. Je lepší investovat a hledat kvalitní variantu. Poradíme vám s výběrem dokonalého kuchyňského nože, který vydrží několik let a bude vám skvělým pomocníkem v kuchyni.
Zvažte účel a materiál ze kterého je nůž vyrobený
Pro začátek si ujasněte, k čemu nůž chcete. Mezi základní druhy čepelí patří:
- Šéfkuchařské
- Vykosťovací
- Filetovací
- Na chléb a pečivo
- Steakovací
- Pro sýry nebo uzeniny
- Cukrovinky
- K zelenině
- Loupací
- Bylinkový a na koření
- Barmanský
- Mazací
- Sekáčky na maso
Ocelové čepele se snadno brousí
Většina čepelí je vyrobena z nerezové oceli. Jsou známé svými vlastnostmi – v zásuvce nezreznou ani nehrozí, že by se zlomily. Především je rychle nabrousíte pomocí brousku nebo ocílky. Mějte na paměti, že čím je ocel tvrdší, tím je jemnější. Řezání na kamenném prkénku nebo mytí v myčce může ulomit zub z řezné hrany.
Keramické nože jsou nejlepší na zeleninu
Keramické nože vydrží bezchybně ostré po několik let bez jediného broušení. V každém případě jsou velmi choulostivé – například tvrdé pečivo nebo pád nože na zem je pro něj velmi nebezpečné. Výhodou je, že ostrá hrana keramického nože si poradí s přezrálými rajčaty i jablky.
Běžte se podívat na nože osobně do obchodu
V případě, že budete mít příležitost, vyzkoušejte čepele v kamenném obchodě, před jeho koupí. Kontrolujete jejich rozměry – jeden nůž padne do ruky drobné ženě jinak než urostlému kuchaři z baru. Také je dobré se podívat na recenze, protože reálné zkušenosti zákazníků jsou nejlepší pro rozhodování.
Skvělý kuchyňský nůž pořídíte za pár stovek, ale za speciální nůž můžete dát i několik tisíc. V každém případě vysoká cena zásadně neznamená nejvyšší kvalitu. Vždy porovnejte rozsah ruční práce, druh materiálu a formu výbrusu.
S brouskem budou vaše čepele ostré jako břitva
Jak jsou čepele vhodně broušeny? No, v nejlepším případě profíkem. V domácích podmínkách je nejlepší naolejovat a namočit brusný kámen. Při bušení je důležité držet správný úhel – pro případ, že to nedokážete, použijte speciální svorku. To zaručuje stabilní úhel, když se nůž pohybuje po kameni. Ale nejde o nic složitého a pokud budete trochu trénovat, za chvíli vám to půjde jako profíkovi.
Zdroje info: maidforyou.com, deskestavby.cz
Náhledové foto: Pixabay