Při efektivním čištění čalounění se uplatní třeba i minerální voda
Rádi se obklopujete textilními věcmi? Není divu, vždyť se starají o pohodlí i komfort vašeho domova. Ne vždy je však jejich údržba tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá. A mnohdy se při ní uplatní i nevídaní pomocníci.
Vcelku nezáleží na tom zda se právě snažíte vyčistit potah na kuchyňské židli nebo velkou sedačku v obývacím pokoji. Řídit se musíte jen typem textilie. Některé totiž může nenávratně poškodit i obyčejná mýdlová voda, u jiných se bez obtíží upotřebí třeba i šampon na koberce.
Jak vyčistit velur, textil a mikrovlákno
Vybrali jsme tři nejčastější typy textilií, s nimiž se v domácnosti můžete setkat: velur, textil a mikrovlákno.
Mikrovlákno je na údržbu nejjednodušší
Vypadá efektně a jakoukoliv skvrnu odstraníte velmi snadno. Stačí si vzít k ruce jen houbičku, namočenou v mýdlové vodě. Tou přejíždějte po skvrně tak dlouho, dokud zcela nezmizí. Pokud to nepomůže, klidně sáhněte i po speciálním šamponu na koberce nebo obdobném čističi. Doporučujeme jen předem vyzkoušet jeho účinek na méně viditelném kousku sedačky – pro jistotu, někdy může barva při příliš agresivním čištění začít pouštět.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Na závěr nezapomeňte zbytek čističe odstranit obyčejnou vodou (nejlépe destilovanou). Zabráníte tak tomu, že na sebe bude opět přitahovat prach a nečistoty.
Klasická textilie potřebuje mýdlo
Buď speciální čistič nebo mýdlová voda, jiné varianty při čištění běžného textilního potahu nemáte. Použijte jemnou stranu houbičky a na závěr vše dočistěte čistou vodou.
Velur si žádá opravdovou jemnost
A u veluru nesahejte ani po mýdle, nenávratně by narušilo jeho strukturu. Vystačíte si s minerální vodou. A pokud ne, je na řadě parní čistič nebo profesionální služby pro čištění textilií.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.