Pravidla pro správné skladování medu, aby v něm zůstaly účinné látky

med

Med je výbornou pochoutkou, vhodným sladidlem. Jde doslova o elixír zdraví. Podstata tkví ve správném skladování, aby se v něm zachovaly veškeré cenné a účinné látky.

Med vám může doplnit potřebnou energii ve vhodné formě. Nabízí mnohostranné použití. Je zdravější variantou sladidla. Je chutný namazaný na pečivu. Jedná se o ingredienci, která se používá při pečení i vaření. Zásadní je, aby med byl skladován správně.

Správné skladování medu

Med má poměrně dlouhou životnost. Díky svým vlastnostem může vydržet v původní kvalitě dlouhou dobu. Přispívá k tomu vysoký obsah cukru a nízký podíl vody. Pokud chcete mít doma med po delší dobu, který neztratí na své kvalitě, je zásadní zamezit zvýšení vody v něm. Pokud je v medu příliš vody, mohlo by dojít k pozvolné fermentaci a jeho zkažení.

Zkušení včelaři doporučují med v mrazáku

Pokud chcete, aby váš med byl zkrátka stále „živým“ pokladem pro zdraví a uchoval si všechny cenné látky, dle zkušených včelařů je nejlepším způsobem jeho uchování zmrazením. Jde o velmi jednoduchou a efektivní metodu. Pevně uzavřenou sklenici s kvalitním medem vložíte do mrazáku. Snese teploty i 25 °C pod nulou. Jakmile med zmrazíte, tak se v něm zastaví veškeré biologické pochody a všechny enzymy zůstanou v nejčerstvější podobě. Zachovají se tak všechny důležité a prospěšné látky.

Tímto skladováním o ně nepřijdete a med neztratí na své kvalitě. Výhodou je, že nedochází ani ke krystalizaci. Díky tomuto způsobu skladování vám med vydrží rok a půl. Pokud budete chtít med použít, stačí ho vyndat z mrazáku cca 3 až 4 hodiny před použitím. Pokud se rozhodnete uchovávat med mimo mrazák, dejte ho ve vzduchotěsné nádobě na chladné, suché, tmavé místo, kde teplota bude v rozmezí 10 až 18 °C. Nikdy med nevystavujte přímému slunci.

med

Foto: Pixabay

Jak je to s vystavením světlu

A jak je to se světlem? Dle odborníků na slovo vzatých neexistuje žádná vědecká práce či prostě studie o vlivu světla na kvalitu medu. Potenciální vliv by mohlo mít především ultrafialové záření, ale to neprochází sklem.

Zdroj: ireceptar.cz, vcelarstvi.cz

Náhledové foto: Pixabay