Pozor na pokojové rostliny, které nejsou bezpečné pro domácí mazlíčky

pes

Rostliny dodají každé domácnosti na útulnosti. Těžko si to bez pokojovek představit. Pokud však máte doma čtyřnohého chlupáče, je třeba zvážit výběr vhodných rostlin. Některé druhy jsou pro psy a kočky nebezpečné.

Pokud máte doma čtyřnohého mazlíka, je třeba vědět, které rostliny mohou být nebezpečné. Jsou druhy rostlin, které jsou prudce jedovaté, popřípadě mohou způsobit zdravotní problémy. Současně je důležité zmínit, že u některých rostlin jsou jedovaté nejen květy či listy, ale také je třeba dávat pozor na vodu v podmisce, do které můžou rostliny vylučovat jedy. Na jaké rostliny v domácnosti si dát pozor, pakliže sdílíte domácnost s kočkou nebo psem?

Strelície, monstera, diefenbachie

Strelície patří mezi nejoblíbenější pokojovky. I když vypadá nevinně, patří k prudce jedovatým rostlinám, které byste tak měli držet mimo dosah vašeho domácího chlupáče. Pokud by zvíře kytku chtělo kousat, mohlo by to způsobit nevolnost, malátnost, potíže s dýcháním, v některých případech by kontakt psa s kytkou mohl skončit tragicky.

Další rostlinou, která může způsobit zdravotní komplikace domácímu zvířeti je tolik oblíbená monstera. Problémové je zejména požití stonku nebo řapíku listu. Jedovatá pro domácí zvířata je diefenbachie, a to všechny její části. Otrava přichází přibližně po 4 hodinách po pozření. V tomto případě může otrava skončit fatálně. Rozhodně mějte rostlinu mimo dosah zvířete.

Pozor na oblíbenou aloe vera

Rostlina, která je oblíbená nejen pro svou nenáročnost. Nicméně vašemu psovi může ublížit, neboť obsahuje látku aloin vyvolávající zvracení. V některých případech může vyvolat však i psychotický stav.

Pokojovky, které nejsou bezpečné

Mezi další pokojové rostliny, které je třeba mít mimo dosah domácího mazlíčka jsou oleandr, fíkus benjamin, který není prudce jedovatý, ale může způsobit podráždění sliznice či zvracení, pakliže ho zvíře ochutná. Pozor také na dracénu, která v případě, že ji zvídavý chlupáč pozře, vyvolá nadměrné slinění, zvracení či průjem. Lopatkovec může zase psovi způsobit otok jazyka, nadměrné slinění, zvracení a potíže s polykáním. Nevhodná je také tlustice vejčitá, která může ohrozit vašeho psa a způsobit mu zvracení nebo změnu srdečního tepu. Pozor také na tchynin jazyk, asparágus, brambořík či vánoční hvězdu.

kočka

Foto: Unsplash

První pomoc

Jakmile zvíře pozře rostlinu, kterou nejste schopni identifikovat, je třeba ho ihned dopravit k veterinárnímu lékaři a s sebou si vzít danou rostlinu, aby veterinář mohl určit o jakou rostlinu jde a dle toho zahájit léčbu.

Zdroj: welovedogs.cz, labvet.cz

Náhledové foto: Unsplash