Pozor na hořkou cuketu, může být nebezpečná
Zelenina je sice zdravá, musí být ale v dobrém stavu. A nejde jen o tom, že by neměla být změklá, nahnilá apod. To, že s danou zeleninou není něco v pořádku, občas na první pohled vůbec poznat není. Rizika, které to pro člověka skýtá, nejsou přitom vůbec zanedbatelná. Typickým příkladem budiž cuketa. Na co je třeba dát si v jejím případě pozor?
Cuketa není vždy dokonalou potravinou
Cuketa patří mezi nejoblíbenější zeleninu. Dá se konzumovat přímo, přidávat do salátů a dalších pokrmů, a dá se také grilovat. Ne vždy má ale jen onu báječnou, šťavnatou chuť, která se rychle rozplyne na jazyku. Některé cukety jsou totiž hořké. A právě v takovém případě musíme zbystřit.
Hořká chuť cukety znamená, že zelenina obsahuje toxiny. Při jejich významnějším požití nás čekají potíže, některé mohou být dokonce přímo jedovaté. Toxiny se v cuketě tvoří v důsledku stresu, který rostlina při pěstování prošla, např. z důvodu intenzivního postřiku proti škůdcům.
Foto: Pixabay
Jak poznat špatnou cuketu
Po rozkrojení cukety hned na samém začátku přípravy je potřeba otestovat její chuť. Po ochutnání tenkého plátku cukety, který je hořký, už víme, že na vyhození bude nejspíš celý plod. Toxiny se hromadí především u stopky, ale celá cuketa, jejíž část je nahořklá, nepatří vůbec na jídelní stůl, nýbrž rovnou do koše.
Cuketa s výraznou nahořklou chutí může způsobit i nemalé zdravotní komplikace. Jedná se nejčastěji o zažívací potíže, které se projeví častějším „běháním“. Ve hře jsou ale i vážnější zdravotní komplikace. Hořká chuť navíc zkazí i chuť celého pokrmu, do kterého cuketu přidáváme. Dobrou zprávou je, že v současné době se pěstují především cukety takových odrůd, které jsou vyšlechtěné tak, aby byly k výše uvedenému jen málo náchylné. S jejich hořkou chutí se tak setkáme opravdu jen zřídkakdy.
Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/jedovate-cukety-20220525.html
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.