Poznejte superpotravinu amarant
Jídelníček starých amerických civilizací jako byly Mayové, Inkové či Aztékové je nekonečným zdrojem inspirace všech dnešních příznivců zdravé výživy. Jednou z potravin, které dávní obyvatelé amerického kontinentu hojně využívali, je amarant. A právě ten si získává stále větší oblibu i v dnešních kuchyních. Pokud jste o této „superpotravině“ dosud neslyšeli, bude se vám možná hodit krátké shrnutí toho, co o ní víme.
Co je amarant?
Amarant je širší označení pro rostliny botanického druhu laskavců. Jedná se o rostliny připomínající obiloviny. Pro konzumaci a další úpravu se využívají především semena ne nepodobné těm pohankovým. Amarant neobsahuje lepek, což z něj dělá potravinu vhodnou pro celiaky, ale na druhou stranu obsahuje celou řadu zdraví prospěšných složek.
Amarant obsahuje vitamín E, řadu minerálních prvků jako je zinek, vápník a železo, esenciální aminokyseliny a některé další složky. Díky svému složení dokáže amarant snižovat hladinu cholesterolu v krvi, působit jako prevence proti srdečním a kardiovaskulárních chorobám. Popsány jsou i antioxidační účinky a tím i protinádorové působení.
Foto: Pixabay
Jak amarant využít?
Využití amarantu v kuchyni je nesmírně široké. Předně lze z amarantu připravit mouku a z ní potom připravovat nejrůznější pečené pokrmy. V porovnání s pšeničnou moukou obsahuje více vlákniny i železa. Amarantem lze také zdravě zahušťovat polévky a omáčky.
Semínka amarantu lze přidat do jogurtu, ale také z nich lze udělat chutné placičky. Ty se připravují tak, že se ve vodě uvaří semínka do změknutí, rozmixují se na kaši a z ní se potom opečou placičky.
V dnešní době není problém amarantová semínka koupit, rostlinu si ale můžete také doma vypěstovat. Výhodou je, že amarant roste velmi rychle, na druhou stranu mu budete muset zajistit dostatečně slunné a teplé místo, ideálně s písčitou půdou.
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.