Používáte v kuchyni quinou? Naučte se to dělat správně
Quinoa je potravina, jejíž jméno se dnes skloňuje ve všech pádech. Zázračná guinoa dodá tělu důležité látky, postačí ji umět dobře připravit. Její příprava vám navíc nezabere mnoho času. Mnohem důležitější je ale zvolit při její přípravě ten správný postup. Z drobných zrníček lze připravit spousta chutných receptů, jen vědět jak na to.
Proč je quinoa skvělá?
Quinoa se hodí skvěle především pro vegetariány. Obsahuje řadu vitamínů, především pak důležité minerály včetně železa. Hodí se zároveň však i pro ty, kteří trpí celiakií, neobsahuje totiž žádný lepek.
S quinoou do sebe dostanete také důležité bílkoviny a esenciální aminokyseliny. Chuť vašeho pokrmu by ale mohla zkazit nepříjemně nahořklá zrníčka právě té quinoy, která dokáže být jinak tak skvělá. Zrníčka bez úpravy jsou hořká a mohla by snadno zkazit chuť všech pokrmů.
Foto: Pixabay
Quinoa v kuchyni
Quinoa najde své uplatnění v řadě kuchyní. Hodí se například na zahuštění polévek nebo jako přísada do palačinek, kaší apod. Svojí chutí připomíná jemně namleté oříšky, její struktura po dovaření je vláčná a velmi chutná. Quinoa mám také více odrůd, nenechte se tím zmást.
Nejběžnější odrůdou je bílá quinoa, červenou odrůdu quinoy využijete spíše do zeleninových salátů apod. Využijete ji ale také nejlépe do náplně paprik, nebo lilku. U červené guinoy však dejte pozor při její konzumaci, obsahuje dvakrát více vlákniny než bílá quinoa. Existuje také černá quinoa, která obsahuje vysoké koncentrace antioxidantů a po dovaření příjemně křupe, což ocení všichni gurmáni.
Jak postupovat při přípravě guinoy?
Zprvu zrnka quinoy propláchněte pod proudem studené vody. Nezapomeňte na to, že její zrnka obsahují na svém povrchu saponiny a chuť je díky nim výrazně nahořklá. Saponiny chrání zrnka před případnými škůdci, proto mějte s přípravou dostatečnou trpělivost a promývání neuspěchejte.
Quinou lze vařit v osolené vodě nebo přímo ve vývaru. Hodit se může i do rizota, které je u řady domácností velmi populární. Kdo má quinou opravdu rád, může jí využít i jako běžnou přílohu. Hodit se vám může třeba místo vařené rýže.
Připravit z ní můžete ale i bezmasé karbanátky, které se hodí hlavně pro vegetariány. Quinou lze upravit nasladko i v podobě kaše. Vařit ji lze například v rostlinném mléce spolu se skořicí. Obohatit ji můžete ovocem, nebo případně i ořechy.
Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/znate-tuhle-superpotravinu-je-to-doslova-elixir-zdravi-20230622.html
https://www.toprecepty.cz/tipy-triky/jak-pripravit-uvarit-quinou/
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.