Posypovou sůl používejte s rozumem a opatrně
Zimní období bývá mimo jiné ve znamení namrzlých silnic, cest a chodníků. Zatímco o silnice se postarají silničáři, ta části cest a chodníků, které patří vám, budou vyžadovat váš zásah. Může jít přitom o veřejný chodník, jehož údržbu máte ze zákona na starosti, anebo o nějakou vaši soukromou cestu, kterou sice nikdo jiný nepoužívá, ale to neznamená, že se na ní chcete zmrzačit. Pro mnoho lidí je první volbou při výběru řešení posypová sůl. Nejde však vždy o řešení nejvhodnější. Kdy a jak posypovou sůl používat?
Jak funguje posypová sůl
Než se dostaneme k popisu pravidel jejího používání, měli bychom se nejprve seznámit s tím, jak posypová sůl vlastně funguje. Posypová solná směs je tvořena z největší části chloridem sodným, tedy kuchyňskou solí. Na rozdíl od soli, kterou máme doma, je mnohem méně čistá a také obsahuje některé další funkční složky. Podstatu fungování posypové soli tvoří fakt, že zatímco čistá voda tuhne při nule stupních Celsia, roztok chloridu sodného, začne tuhnout až při -21,2 stupně Celsia.
Foto: Pixabay
Pokud tedy vysypete sůl na vrstvu ledu, nebo sněhu, začne pronikat do jeho struktury a také tát, neboť není splněna hlavní podmínka, tedy dosažení bodů tuhnutí této vzniklé směsi. Protože ale v poměru k ledu a sněhu nebude soli nikdy dostatek, nebude posyp fungovat do -21 stupňů, ale jen do teploty kolem -7 stupňů Celsia.
Kdy používat posypovou sůl
Z výše uvedeného tak plyne, že použití posypové soli má smysl pouze do zmíněných -7 stupňů Celsia. Pokud je větší zima, bude potřeba použít účinnější směsi založené na chloridu vápenatém. Je však třeba počítat s tím, že tyto směsi jsou asi třikrát dražší než běžná posypová sůl. Další možností je využít štěrk, písek, nebo piliny. Tyto materiály sice led nerozpustí, ale zdrsní povrch natolik, že se stane bezpečnějším. Současně jsou také na rozdíl od soli bezproblémové pro životní prostředí.
Sůl může i škodit
Problém posypové soli je v tom, že se dostává do životního prostředí, kde negativně ovlivňuje kvalitu půdy a je přímo nebezpečná pro rostliny i zvířata. Plyne z toho jednoduché pravidlo: používejte posypovou sůl opravdu jen tehdy, kdy nebude jiného zbytí. Prioritu by měli mít jiné posypové materiály.
Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/stavba/zima-a-chodniky-podminky-pouzivani-posypove-soli/
https://fyzmatik.pise.cz/208-jak-funguje-soleni-silnic.html
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.