Postavte si kolem pozemku bránu střežící vaše soukromí
Brána je stavební prvek, který je i bezpečnostní ochranou před narušiteli. Zároveň však slouží jako vchod na váš pozemek. Brány nám v historii pomohly už několikrát. Jejich význam naši předci zachovali a obměnili podle dané doby. A pokud se podíváme na středověké brány, zjistíme, že byly bohatě zdobené!
Výroba bran se mnohdy dělá na míru, někdy i podle přání. A pokud znáte šikovného kováře, mohou vznikat opravdové skvosty. Tvar brány a celého plotu se odvíjí podle vaší fantazie a velikosti pozemku. V případě, že jste zruční a chcete si vše složit sami, stačí si zakoupit sadu se všemi konstrukčními prvky a bránu si zprovozníte i sami.
Materiály, ze kterých se brány vyrábějí
Jak jistě víte, brány se vyrábí z různých materiálů. Nejvíce je nyní vidět např. dřevo a železo. Ale prakticky jde o to samé – betonové základy, do kterých se buď zapustí železné sloupky nebo roxory, na které se nasunou další betonové bloky. Mezi sloupky se musí upevnit kostra a na ně jednotlivé latě, železnou výplň atd.
Výplň:
- Kovové jeklové profily
- Dřevěné latě
- Plast
- Plech
- Pletiva
- Hliník
- Kovové a kované prvky
Povrchová úprava
Povrchová úprava je nezbytná, protože jinak dochází ke korozi a jinému opotřebení. Nejčastější úpravou je pozinkování povrchu, stejně jako nátěr akrylátovou barvou či nástřik práškové barvy či poplastování. Na bráně je často vidět i imitace dřeva, takže na první pohled nepoznáte, že jde o kov.
Konstrukce bývají rovněž ošetřovány základními antikorozními barvami a konečnými barvami dle vzorníku RAL a jinými speciálními barvami, které musí být odolné vůči vlivům nepříznivého počasí a mechanického namáhání. Dále se můžete setkat s metalizací zinkem, mědí, hliníkem či mosazí. Lze si objednat i konstrukce bez jakékoliv ochrany, ale vystavujete se riziku, že o bránu, díky přírodním vlivům, brzy přijdete…
Zdroje info: homeincube.com, lifehacker.com
Náhledové foto: Pixabay