Poškrábané umyvadlo není třeba měnit. Jak ho opravit svépomocí

umyvadlo

Pokud máte poškozené umyvadlo a trápí vás nevzhledné škrábance, neznamená to, že je třeba vyměnit za nové. Prozradíme vám, jak svépomocí opravit a skrýt rýhy.

Umyvadlo je poměrně často používaným předmětem. Je nepostradatelné v každé domácnosti. Čisté a zářivě lesklé umyvadlo můžete mít zásluhou obyčejného droždí. Jenže stane se, že časem či nechtěnou nehodou se na něm objeví nevzhledné rýhy. Poškozené koupelnové vybavení nemusíte hned měnit. Poradíme vám, jak na jeho opravu. S trochou zručnosti problém vyřešíte a ušetříte nemalou část z rodinného rozpočtu.

Prvním krokem je odmaštění

Než se pustíte do samotné opravy, je nezbytné, aby opravované místo bylo čisté a suché. Mastnotu odstraníte lihem. Přebytečnou vlhkost zkrátka setřete. U poškozeného umyvadla je prioritou, aby bylo před použitím opravného tmele zcela suché. Jinak se efekt mine účinkem.

Použití opravného tmele

Nyní lze přistoupit k použití opravného tmele. Jde o speciální prostředek, který je určen k opravě umyvadel, kameniny i keramiky. Součástí balení je zpravidla i štěteček, kterým se tmel nanáší na poškozené místo. Tudíž ho stačí nabrat a na dané místo, tj. povrch rozetřít. Přebytečný tmel setřete hadříkem. Pakliže je rýha či prasklina hluboká, můžete použít další vrstvu tmele, ale až potom, co ta první zaschne. Doba schnutí je uvedena na obalu výrobku.

Pomoc nabízí epoxidové lepidlo

Další možností je použití epoxidového lepidla, které je vhodné na porušený porcelán. Lepidlo perfektně zaplní vniklou rýhu či prasklinu. Pořídit lze ve formě speciální plastelíny s převládajícím obsahem epoxidové pryskyřice z bisfenolu A a epichlorhydrinu, nebo coby dvousložkové lepidlo. V tomto případě se po smíchání značně rychle vytvrzuje při pokojové teplotě. Je třeba se vždy řídit návodem konkrétního výrobku.

koupelna

Foto: Pixabay

Nejlepším řešením je prevence

Jak už to bývá, i zde platí, že základem je prevence. Díky ní předejdete možnému poškození a udržíte umyvadlo v pěkném stavu co nejdéle. Vyvarujte se tak zbytečné manipulaci s ostrými a těžkými předměty. Umyvadlo výhradně používejte za účelem osobní hygieny. Pozor si dávejte při manipulaci s fénem či elektrickým holicím strojkem, neboť jejich pády mohou způsobit na glazuře nevzhledné stopy, v horším případě dokonce prasknutí umyvadla. Pak už holt nezbývá než jeho výměna.

Zdroj: ceskykutil.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay