Pórek lze skladovat třeba roky. Jak na to?

pórek

Pórek je skvělým zdrojem minerálních látek i vitamínů, a navíc je i dietní. Svou štiplavou, jemnou chutí často připomíná chuť cibule a hodí se téměř do všech zeleninových pokrmů, v kuchyni má proto široké uplatnění. Pórek chutná skvěle v polévkách i jako příloha k řadě tradičních i netradičních jídel. Výborně se hodí například k rybám anebo jako ingredience do slaných koláčů. Ne vždy ale můžete pórek včas spotřebovat a zužitkovat. V takovou chvíli se hodí umět jej dlouhodobě uskladnit.

Pórek v mrazáku

Pórek, o kterém již víte, že jej nestihnete využít, můžete rozkrájet na menší kusy a zamrazit. Pórek před samotným zamražením ale důkladně omyjte. Svrchní, tenkou slupku odstraňte pro případ, že by pod ní byl zbytek hlíny a opět omyjte. Jednotlivé kusy pórku potom již dál nekrájejte a dejte je jednoduše na mrazák. Po rozmrazení neztratí pórek na chuti ani na kvalitě.

Ani pórek ale v mrazáku nevydrží donekonečna. Není proto od věci poohlédnout se po jiné metodě, která nám umožní uchovat pórek upotřebitelný po mnohem delší dobu, třeba několik let.

pórek

Foto: Pixabay

Sušený pórek

Pórek, který chceme uchovat na delší dobu, můžete i nasušit. Je potřeba ho vždy nejen důkladně umýt, ale poté nakrájet na malé kousky. Pórek lze sušit na pečícím papíře, ale současně lze využít i sušičky na sušení zeleniny. To je ideální možnost.

Pórek rychle hnědne, a proto je nutné nepoužívat na sušení příliš vysoké teploty. Pokud se rozhodnete pro sušení v sušičce, teplota sušičky by neměla dosáhnout více než 60 stupňů. Sušený pórek lze též rozemlít na jemný prášek a používat jako ochucovadlo. Tento tradiční způsob uchování lze využít i na jiné druhy zeleniny.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/porek-skladovani-30001106.html

https://www.obyvat.cz/jak-uchovat-porek

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.