Popel je skvělým hnojivem, neplatí to ale pro každý

popel

Volba správného hnojiva je vždy jednou ze základních zahrádkářských a pěstitelských otázek. Hnojiv je samozřejmě celá řada, od těch prodávaných, až ty, které najdeme přímo doma. Mezi ty druhé patří i popel, který je ve skutečnosti skvělým hnojivem. Neplatí to však ani zdaleka pro každý popel. Jak to tedy s popelem coby hnojivem vlastně je?

Popel pro záhony

V období jara, kdy se příroda probouzí a zahrady se začínají zelenat, je nejvyšší čas na hnojení. Hnojit se dá například kvalitním kompostem, ale použít se dá i hnojivo připravené ze spáleného dřevěného popela.

Popel, který získáte při topení v kamnech, bude může vaší půdě dodat opravdu hodně živin. Obsahuje totiž široké spektrum minerálních látek, které půda vyžaduje. Konkrétně obsahuje především vápník, draslík, hořčík a fosfor.

dřevo

Foto: Pixabay

Není popel jako popel

Konkrétní vlastnosti však budou vždy záležet na tom, ze kterého dřeva popel získáte. Zásaditost a hodnota PH bude mít dále vliv na kvalitu půdy. Popel, který tak získáte z měkkého dřeva, bude mít PH vždy nižší a bude vynikajícím hnojivem pro vaši půdu. Naopak popel získaný ze spálených briket nebo uhlí je pro výživu půdy naprosto nevhodný.

Pokud nasbíráte alespoň půl kilogramu dřevěného popela, nezapomeňte ho smíchat s jedním litrem vody. Takto připravený roztok můžete pomocí rozprašovače nanést třeba na záhon. Zbytek potom můžete využít také na kompost. Právě kombinace kompostu bohatého na dusík a dřevěného popela s vysokým obsahem minerálů vytváří dokonalou kombinaci.

Vždy samozřejmě používejte jen zchlazený popel bez uhlíků a ujistěte se, že v kamnech kromě dřeva skutečně nebylo nic dalšího.

Zdroj informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/hnojeni-drevenym-popelem-zahrada-oceni-20211221.html?cx_testId=4&cx_testVariant=cx_1&cx_artPos=0#cxrecs_s

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.