Popel jako nenahraditelné hnojivo pro rostliny

Popel ze dřeva je skutečně velmi užitečný produkt, který můžete rostlinám dopřát. Přirozeně obsahuje minerální látky – jako draslík, vápník, hořčík a fosfor, které jsou nezbytné pro kvetení a tvorbu plodů. Jeho velkou nevýhodou je, že neobsahuje dusík, který je nezbytný pro vegetační období rostlin.

Co popel obsahuje?

Jedním z nejcennějších prvků v popelu je draslík, který podporuje kvetení a tvorbu plodů. Vápník zase zlepšuje strukturu půdy a snižuje její kyselost. Fosfor je nezbytný pro zdravý růst kořenů. Je však důležité vědět, že popel  neobsahuje dusík, který rostliny rovněž potřebují – ten je třeba dodat jinou cestou.

Jak byste popel měli správně používat?

  • Výběr popela: používejte popel jen z čistého dřeva bez příměsí. Nepoužívejte popel z dřevotřísky, lakovaného dřeva nebo odpadu.
  • Množství: S popelem si dávejte pozor, protože všeho moc škodí. Díky vysokému obsahuje vápníku, můžete v půdě zvýšit alkalitu. Doporučená dávka je 50-100 g na m2.
  • Aplikace: popel je potřeba rovnoměrně rozprášit po záhonech nebo jej smíchat s kompostem, čímž obohatíte organický materiál o minerály.

Které rostliny jím hnojit?

Protože je popel zásaditý nehodí se k rostlinám, které vyžadují kyselejší substrát – azalky, rododendrony, vřes či hortenzie. Naopak rostliny, které zásadité prostředí preferují, hnojení popelem velice ocení. Nasypejte tedy popel například k:

Foto: Pexels
  • Ovocné stromy a keře – rybíz a angrešt
  • Balkonové květiny – fuchsie, pelargonie a další
  • Většina druhů zeleniny – rajčata, papriky, okurky, mrkev, petržel, cibule, pórek …
  • Další okrasné rostliny

Ekologická výhoda

Použití popela jako hnojiva snižuje potřebu chemických přípravků, což přispívá jak životnímu prostředí, tak vaší peněžence. Zpracování popela je navíc udržitelným způsobem, jak využít vedlejší produkty z domácností. Pokud doma topíte briketami, dřevem nebo peletami, můžete ročně vyprodukovat cca 30 kg popela. Kromě záhonů a květináčů, můžete popel přidat do kompostu.

Zdroje info: ceskestavby.cz, cistedrevo.cz

Náhledové foto: Pexels