Pokládka plovoucí podlahy vyžaduje jen šikovnost
Pokládka plovoucí podlahy se řadí mezi činnosti, které si spousta lidí snaží vyřešit svépomocí. Není se čemu divit, jelikož moderní podlahové krytiny jsou přímo koncipovány tak, aby je bylo možné pokládat pohodlně právě doma bez asistence profesionálů. V současné době je pokládka plovoucí podlahy jednoduchá i v tom, že se přímo u konkrétní podlahy je návod, který přímo poukazuje na to, jakým způsobem plovoucí podlahu položit. Ostatně návody si lze najít klidně i na internetu.
Rovnoběžné pokládání dílců
V první řadě je třeba upozornit, že pokládka laminátové podlahy musí probíhat tak, aby jednotlivé dílce směřovaly rovnoběžně s místností. Úzké a dlouhé místnosti by měly vypadat tak, že podlaha je pokládána v podélném duchu. Nedochází tak k optické deformaci prostoru. Jakákoli pokládka podlah by se tímto pravidlem měla určitě řídit.
Diletační spáry
U každé podlahy je třeba brát ohled na rozpínavost materiálu a dodržovat takzvané dilatační spáry. Ta musí mít zhruba 10 milimetrů u každé zdi, skříně anebo jiného vybavení místnosti. Pokládka podlah nemůže začít, dokud si nepoložíme podkladový materiál. Dříve se používal nejčastěji miralon, dnes jsou k dispozici často speciální PE fólie. S pokládkou začínáme v levém rohu místnosti tak, aby pero samotného dílce podlahy směřovalo ke stěně.
Dostatečně zacvaknutí dílců a dořezy
Při pokládání plovoucí podlahy si určitě dejte pozor na dostatečné zacvaknutí dílců. Pokud zámky dostatečně nesedí, může dojít k tomu, že podlaha nebude dostatečně rovná a její kvalita se bude minimalizovat. Ideální je nadzvednout jednu část podlahy a zasunout do ní druhou. Optimální je pokládat podlahu do všech dostupných míst a potom řešit dořezy v rozích anebo jiných záhybech místností. K dořezům vám stačí přímočarý pila.
Náhledové foto: Pixabay
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.