Pohledový beton je materiál mnoha tváří. Uplatnění nachází nejen v exteriéru, ale i v interiéru

Když se řekne beton, mnozí si představí zejména základy domu, pro které je hlavním stavebním materiálem. Nevidí na něm cokoliv zajímavého a hlavně, když je schovaný. Přitom však beton dovede svým vzhledem hodně překvapit. Rozhodně se nejedná o šedou a nudnou hmotu, protože jinak by si ho neoblíbila řada architektů a designérů.

Pod označením pohledový beton je třeba si představit povrch betonové konstrukce s přesně stanoveným vzhledem, který je dán strukturou povrchu, barvou betonu, geometrickým tvarem a členěním ploch konstrukce. Už dávno se ví, že beton je tvárný a je možné z něho vytvářet nejen rovinné, ale také zakřivené plochy. K tomu se využívá bednění, které musí přesně zhmotnit představy projektanta.

Pohledový beton v moderní architektuře

Betonové plochy je třeba pozorovat z určitého odstupu stejně jako při pozorování uměleckého díla v galerii. Nadčasovou krásu betonových staveb neoceníte, když budete stát v jejich bezprostřední blízkosti. Pohledový beton se dělí do několika tříd, z nichž ta základní se používá na plochy obkládané nebo jinak zakrývané a nejvyšší třída bývá užita u reprezentativních staveb mimořádného významu.

Z pohledového betonu je postavená například Národní technická knihovna v Praze, Trojský most v Praze, vjezdy do tunelu Blanka, najdete ho také jako součást Baťova institutu ve Zlíně.

Betonové plochy v interiéru

V současné době patří šedá barva mezi moderní odstíny i v interiéru. Její kouzlo se skrývá v její eleganci a v nadčasovosti. Se šedou je možné snadno kombinovat ostatní barvy, hodí se i k přírodnímu dřevu, se kterým tvoří líbivou dvojici. Vedle klasického šedého odstínu se na bytových doplňcích i nábytku často objevuje motiv betonu.

Pomocí cementové stěrky na stěny a stropy lze v místnosti vytvořit dojem masivního pohledového betonu. Ruční metodou nanášení na stěny se vytváří tenká vrstva, jejíž hlavní výhodou je snadná oprava vzniklých kazů a možnost použít ji na velké množství dostupných povrchů. Není třeba se obávat ji aplikovat na dřevo, kov, omítku i sádrokarton. Takto je možné vytvářet zajímavě vyhlížející plochy v koupelně, kuchyni nebo obývacím pokoji či na chodbě. Stěrku lze nakonec ošetřit lakem, čímž se zvýší její odolnost vůči mastnotám. V kuchyni jistě tuto vlastnost patřičně oceníte.

Punc originality s kapkou moderního industriálního vzhledu vnášejí do interiéru pohledové betonové plochy. Díky různým způsobům konečné úpravy betonu pomocí broušení, hlazení nebo leštění lze docílit zajímavé struktury od zcela hladké po výrazně drsnou.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Také milujete bydlení a moderní trendy? Já určitě a ráda o této oblasti píšu.