Podmínky úspěšné kolaudace
Kolaudace rodinného domu je procesem, který představuje jakési nezbytné zakončení celého procesu stavby. V současné době jsou jasně stanoveny podmínky kolaudace rodinných domů. Ne všichni stavebníci jsou s těmito podmínkami seznámení a přesně tedy ví, co se po nich bude chtít. Pokusme se tedy přesně soustředit na to, co budete potřebovat a jakým způsobem je třeba se na kolaudaci domu připravit. Jen pro upřesnění je třeba hovořit o tom, že se jedná o kolaudační rozhodnutí. Pojem kolaudace je již zastaralý.
Kolaudace domu co je potřeba
Pro kolaudaci domu je nutné mít hned několik základních dokumentů. Všechny důležité doklady ke kolaudaci vám přehledně nabízíme v následujících odrážkách.
– geodetický plán
– stavební deník či jeho kopii
– revizní zprávu od hromosvodů
– revizní zprávu o těsnosti komínů
– revizní zprávu o plynoinstalaci
– revizní zprávu elektřiny
– posudek o měření radonu na pozemku
– projektovou dokumentaci jímky, popř. ČOV
Jaké stavby musí projít kolaudací
Kolaudační řízení se vztahuje kompletně na všechny stavby, které jsou určeny pro trvalé bydlení anebo rekreační účely. Jejich maximální výměra činí 150 metrů zastavěné plochy. Jedná se ale i o stavby podzemní s výměrou do 300 metrů. Lhůta na vyřízení kolaudace se pohybuje mezi 40 až 60 dny. U některých menších staveb typu skleníku či sýpky postačí pouze oznámení příslušnému stavebnímu odboru daného obecního úřadu.
Co si připravit přímo ke kolaudační prohlídce stavby
Podle nejnovějšího zákona by na stavbě měly být zhotoveny všechny stavební činnosti, a to kompletně. Jak probíhá kolaudace je vcelku jasné. Na místo přijede úředník, který si vyžádá některé dokumenty. Bude chtít vidět to, jak se stavba shoduje s projektovou dokumentací. Prohlédne si také bezpečnostní prvky, jako třeba hasicí přístroje a podobně.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.