Plíseň v květináči přitahuje otravné mušky. Jak se jich zbavit jednou provždy?

Plíseň v květináči pokojových rostlin vypadá nejen nevzhledně, ale přitahuje také otravné malé mušky. Jelikož se jedná o plíseň, může tento problém nést zdravotní rizika pro členy domácnosti. Začněte už teď s preventivními opatřeními, abyste nemuseli pokojovky napadené plísní hned vyhazovat.

Co způsobuje plíseň?

Na vině je nejčastěji špatná zálivka. V tomto případě se jedná o přelití rostliny. Nadměrné množství vody v substrátu nestihne dostatečně vyschnout a stává se doslova živnou půdou pro vznik plísně. Proto rostliny zalévejte raději méně a častěji. Lépe zachráníte rostlinu, která usychá z nedostatku vody než tu, kterou přelejete. Dalším problémem je nedostatečné větrání místnosti. Tímto se zde drží vlhkost, která plísním také svědčí. V neposlední řadě může být problémem i nekvalitní nepropustný substrát, který udržuje stálou vlhkost a špatně vysychá.

Poletující mušky kolem květináče

Pokud se v květináči pokojové rostliny projevila plíseň, určitě jste si všimli, že to přilákalo množství drobných mušek. Ty bývají označovány jako smutnice a objevují se v přemokřeném substrátu, kde se dobře daří jejich larvám. Jakmile zpozorujete jejich přítomnost, není jiná možnost než substrát vyměnit, pokud chcete ještě rostlinu zachránit.

Jak odstranit plíseň z květináče?

Nejprve zkontrolujeme zasažený substrát. Pokud jsme si všimli plísně včas a je jen na povrchu, stačí odstranit vrchní vrstvu substrátu a nahradit ho novou vrstvou. V opačném případě je potřeba rostlinu přesadit. Vyzkoušet můžete také fungicidní prostředky. Zde ale pozor. Jelikož se jedná o chemické prostředky, mohou mít vedlejší účinky pro rostliny, proto vždy pečlivě pročítejte návod na použití a složení. Doporučujeme tyto prostředky používat jen v nezbytných případech a raději se zaměřte na prevenci.

Pokojové rostliny

Foto: Pokojové rostliny. Pixabay

Prevence proti plísni pokojových rostlin

Základem boje proti plísni pokojovek je prevence. Ta spočívá zejména ve výběru kvalitního propustného substrátu. Jakmile rostlinu přesazujete, nezapomeňte na drenáž, která pomáhá odvádět přebytečnou vodu. Rostliny zalévejte raději méně a častěji, a to tehdy až bude substrát suchý. Nezapomínejte také na pravidelné větrání místnosti. Pokud budete dodržovat tyto zásady, plíseň ani mušky nemají šanci.

Zdroje info: www.ireceptar.cz, www.chalupari-zahradkari.cz

Náhledové foto. Květináč: Pixabay