Phalaenopsis: Mini orchidej pro začátečníky

orchidej

Rostliny dodají na útulnosti každé domácnosti. Mezi oblíbené patří orchideje, které nejsou zrovna nejsnadnější v rámci pěstování. Pořídit lze mini orchidej, která je vhodná i pro úplného začátečníka.

Květy orchideje jsou ztělesněním luxusu ve světě rostlin. Jsou nápadné a v porovnání s ostatními i déle trvanlivé. Jenže pěstování není zrovna snadné. To však až tak neplatí o orchideji Phalaenopsis mini, která je v rámci péče a udržení květů nejjednodušší ze všech druhů.

Kouzlo mini orchideje

Orchidej Phalaenopsis pochází z Asie. Ze všech druhů orchidejí je nejméně náročná na péči i nejvíce adaptibilní k širokému spektru podmínek v domácnosti. Je tak ideálním dárkem i coby první orchidej do domácí sbírky. Je vhodná do každého interiéru. Snadno se vejde i do malého prostoru, jako jsou police, stolky apod. S trochou péče se jedná o rostlinu, která vás obdaří květy znovu a znovu během následujících let.

Stanoviště a péče

Co se týče vhodného stanoviště, tak by mělo jít o místo s dostatkem světla a mimo průvan. Vhodná teplota je od 18 do 24 °C. Rostlinu je třeba zalévat jednou za několik týdnů, v průběhu horkého a suchého léta maximálně jednou týdně, a to menším množstvím vody. Orchidej nesmí zůstat stát ve vodě, je nutné přebytečnou vodu vždy vylít.

orchideje

Foto: Pixabay

Poskytnutí optimální vláhy

Správnou zálivku je třeba zajistit tak, že naplníte nádobu vodou a necháte ji odstát na pokojovou teplotu. Květináč s orchidejí do ní opatrně ponoříte. Je třeba přidržovat kůrový substrát, aby nevyplaval. Květináč nechte ponořený cca 10 minut. Poté vyndejte a květináč s rostlinou dejte například do vany, do dřezu apod. Nechte tak stát dalších 10 minut, aby mohla odtéct přebytečná voda.

Jak je to s hnojením

Tento druh orchideje se hnojí spolu se zálivkovou vodou, a to během celého roku. Rostlinu je třeba hnojit jednou za několik týdnů, aby došlo k podpoře kvetení.

Zdroj: receptyprimanapadu.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay