Pěstování šalotky se vyplatí: Návod na výsev využijete už nyní

Šalotka

Cibule šalotka (Allium ascalonicum) je podlouhlá šalotka, která má svůj původ na Blízkém východu. V Evropě jsou největšími producenty šalotky Francie, Itálie, Belgie a Nizozemsko. Pěstovat se ale dá také u nás. Šalotka je oproti kuchyňské cibuli protáhlá, více či méně kulovitá až zploštělá. Má jemnou chuť, díky čemuž se používá zejména ve studené kuchyni, například na přípravu různých salátů či marinád a různých studených omáček. Je možné ji použít v různých fázích růstu. Použít se dá i jako sušená, to je pak kuchyňským kořením.

Šalotka je zdravá

Kromě toho, že je šalotka velmi chutná, je také zdravá. Obsahuje mnohem více těkavého oleje, než kolik je obsaženo v klasické kuchyňské cibuli. Jednou z nejcennějších ingrediencí obsažených v šalotce jsou flavonoidy, které posilují účinky vitamínu C. To je mimochodem další cenná látka, která je v šalotce obsažena. Díky tomu šalotka posiluje náš imunitní systém a svůj význam má také při léčbě nachlazení. Kromě toho je šalotka vhodná také při podpoře oběhového systému a při snižování rizika srdečních onemocněních. Vařením přichází šalotka o své cenné látky.

Pěstování šalotky

Šalotka má poměrně mělký kořenový systém, takže zejména na začátku vegetace má vysoké nároky na vodu. Pro pěstování jsou vhodné lehké a dobře propustné půdy, které je vhodné před výsadbou smíchat s kompostem. Pokud je v půdě obsaženo velké množství dusíku, vede to ke světlejší barvě šupin a fialové barvě šalotky. Proto volíme hnojiva v poloviční dávce, než kterou bychom použili na klasickou kuchyňskou cibuli.

Šalotka

Šalotka: Foto Pixabay

Výsadba šalotky

V první polovině dubna je ideální čas na výsev šalotky. V závislosti na velikost cibulek udržujeme rozestup 20 až 30 x 10 až 15 cm. Větší cibulky (asi 20 mm v průměru) jsou vhodné pro ranou sklizeň zelených natí, kdežto menší cibulky se hodí pro sklizeň v plné zralosti. Abychom dosáhli dřívější sklizně, je vhodné záhon se šalotkou přikrýt agrotextilií. Díky tomu můžete sklízet o týden až 10 dní dříve. V tomto případě je ale zapotřebí myslet na to, že agrotextilii je zapotřebí odstranit nejpozději po dvou týdnech od výsadby.

Sklizeň šalotky

Asi v polovině července můžete začít sklízet šalotku. To, že je vhodný čas vytáhnout šalotku ze země poznáte podle zelené části. Ta totiž vadne a schne. Pokud chcete šalotky skladovat, měla by její sklizeň proběhnout v době, kdy je nať ještě napůl zelená a zcela neleží. Nať seřízneme 5 až 8 cm nad cibulkou. Sušíme ji podobně jako česnek, na suchém a vzdušném místě při teplotě vyšší, než 18 °C. Pokud byste se sklizní čekali příliš dlouho, začne se cibulka rozpadat na menší části, které znovu zakoření. Šalotku je možné zasadit také na podzim pro časnou jarní sklizeň natě.

Zdroje info:

https://poradnikogrodniczy.pl/szalotka-cebula-idealna-na-dzialke.php

https://muratordom.pl/ogrod/porady-ogrodnicze/uprawa-szalotki-z-nasion-aa-wZAG-Bk4r-58EV.html

Šalotka: Náhledové foto Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.