Pěstování manga je poměrně snadné. Zkuste to

mango

Nejzralejší plody manga byste našli nejpravděpodobněji v Thajsku. Jezdit tak daleko ale nemusíte. Mango si můžete vypěstovat i vy v prostředí vašeho domova. Pecku z manga proto nikdy nevyhazujte. Tropické šťavnaté ovoce se vám bude hodit nejen k osvěžení, ale i do různých sladkých dezertů apod. Obsahuje navíc spousta vitamínů, draslíku i vlákniny.

Mango už není tak exotické

Plody manga nejsou dnes ničím neobvyklé, sehnat se dá tento druh ovoce snad v každém supermarketu. Sehnat plod dobře vyzrálý bývá ale už o něco složitější. Často zakoupíte tento plod ještě tvrdý a zelený. Daleko lepší chuť bude mít ten, který si vypěstujete sami doma. Co k tomu budete potřebovat?

Je potřeba si uvědomit, že domovinou tohoto plodu jsou tropy. Mangovník je pořádný mohutný strom, který může vyrůst až do výšky 40 metrů. Každý z plodů váží kolem půl kilogramu. Představa, že máte takový strom uprostřed vašeho pokoje je celkem nereálná. Přesto je touha po čerstvě utrženém plodu tolik žádaná? Na pěstování není přitom nic složitého.

Plody ready to eat

Zralost plodu rozhodne o vašem úspěchu. V obchodech tak často najdete plody označené ready to eat. Jedná se o plody, které jsou určeny přímo ke konzumaci, na jejich zralost nemusíte tudíž několik dlouhých dní čekat. Na dotek je takové mango měkké a šťavnaté. Přesně takové je potřeba nejen ke konzumaci, ale i k zasazení.

Mango nesnese zimu

Pecku z manga můžete zasadit prakticky celou, nebo ji můžete zprvu zbavit tvrdého obalu. Ten odstraníte nejlépe pomocí tvrdého kartáčku na zuby. Pecka po čase ve vodě změkne a vy se díky tomu můžete propracovat až k semenu. Semeno je třeba nechat v teple naklíčit, musí zůstat neporušené. Pokud ho budete vyjímat teprve z tvrdého obalu, musíte být v tu chvíli velmi opatrní. Semeno nechte naklíčit nejlépe ve vatě a v igelitovém sáčku, které udrží nejlépe teplo a vlhko.

Pokud se vám pecka ani po pár dnech ve vodě nerozpustí, zasáhněte pomocí roztoku manganistanu draselného.

Kokosový substrát je nej

Semínko, které pracně získáte, uložte co nejrychleji do kyprého substrátu. Nejlépe takového, který neobsahuje vápník. Nejvhodnější je na sázení kokosový substrát. Půda musí být kyprá, lehká, vzdušná, ale i vláčná.

mango

Foto: Pixabay

Truhlík jen ten vyšší 

Nezapomeňte, že kořeny manga jsou příliš dlouhé, tudíž i nádoba, do které mango sázíte musí být dostatečně vysoká. Semeno sázejte zhruba 3 cm pod povrch horní třetiny květináče. Květináč uložte nejlépe na teplé místo, kde se teploty budou pohybovat kolem 25 stupňů Celsia, pozor však dejte na přímé sluneční světlo, tomu se raději vyhněte, stejně tak i blízkému radiátoru. Se zálivkou velmi opatrně, jakmile půdu přemokříte, semeno zpravidla rychle zahnije. Půdu není potřeba prvních půl roku ani přihnojovat, rostlinka si bere živiny přímo z potřeb vlastní pecky. Vzdušné a dostatečně teplé místo je značka ideál.

A co v zimě

Teploty v zimě postačí udržet kolem 15 až 23 stupňů Celsia. Se zaplodněním rostliny to nebývá hned, čekat můžete až dlouhých 6 až 8 let. Při přesazení po dvou letech dejte pozor vždy na kořeny rostliny, ty často rozhodnou o kvalitě plodnosti.

Zdroje informací: https://www.homeincube.cz/mango-muzete-pestovat-i-doma-staci-vam-pecka-3/

https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-zahrada-jak-si-doma-vypestovat-mango-z-pecky-40399338

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.