Pěstování kopru: Využijete ho do nakládaných okurek, na kašel i trávení
Kopr je jednou z nejaromatičtějších bylinek, které můžete pěstovat. Výhodou je to, že pěstování kopru není nikterak náročné a semena si můžete sbírat, takže je každý rok nebudete muset kupovat. S výsevem začněte v dubnu. Pokud chcete mít pravidelný přístup k čerstvému kopru po celé léto, vysévejte kopr od dubna každé dva až tři týdny, a to až do srpna. Od 15. října můžete přistoupit k podzimnímu výsevu kopru.
Kopr a jeho zdravotní účinky
Kopr je velmi aromatický a obsahuje celou spoustu vitamínů. Z těch nejvýznamnějších jmenujme vitamín C, B a A. Kromě toho obsahuje také železo, vápník, hořčík, draslík a měď. To jsou všechno cenné látky, které mohou přispět ke zdraví člověka. Díky kopru si můžete poradit s obtížemi při trávení, s úporným kašlem i usínáním. Prospěšný je také tím, že zvyšuje chuť k jídlu a působí močopudně. Kojící matky jej užívají, protože podporuje produkci mléka. Žvýkat koprová semena je prý účinné pro zahnání škytavky.
Kopr chrání ostatní rostliny
Kopr je prospěšný nejenom pro zdraví člověka, ale také pro zdraví rostlin, které rostou v jeho okolí. To, že je aromatický, je totiž jeho obrovskou výhodou. Spousta škůdců jeho vůni přímo nenávidí, a tak se kopru vyhýbají obloukem. Je vhodný jako prevence proti různým chorobám, před kterými chrání i rostliny ve svém okolí. Pokud budete mít obrovskou úrodu, můžete kopr použít do různých nálevů, kterými budete zalévat rostliny a předcházet tak chorobám a škůdcům.
Foto: Pixabay
Výsev kopru
Pro výsev kopru si připravte řádky hluboké 1 až 2 cm a vzdálené asi 15 až 30 cm od sebe. Je výhodné řádky kopru prokládat například řádky okurek. Díky kopru budou okurky lépe vzcházet. Semínka kopru jsou poměrně veliká, takže je možné je vysévat jednotlivě. Nicméně spousta zahradníků raději přistupuje k výsevu takovým způsobem, jako když si solíte chleba a později jej vyjednotí. Pak jej lehce přihrňte zeminou. Kopr by měl růst na slunném stanovišti.
Kopr je možné vysít i volně
Kopr nemusíte po výsevu zakrývat zeminou. Takovému výsevu se říká volný výsev. V takovém případě vezmete semínka kopru a rozhodíte je napříč celou zahradou. Kopr poroste nerovnoměrně, ale dokáže tak lépe ochránit zejména vaši zeleninovou zahradu před mnohými škůdci a nemocemi. Některým rostlinám, jako jsou okurky, navíc napomáhá v růstu. Za ideální podmínek (teplota půdy nad 10 °C) kopr vyklíčí za 14 až 20 dní.
Zdroje info:
https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/kopr-vonny-jak-vypestovat-aromaticke-koreni-kulajda-recept
https://niepodlewam.pl/siew-kopru-ogrodowego-jak-gleboko-i-kiedy/
https://www.researchgate.net/publication/358346291_HEALTH_EFFECTS_OF_DILL
Náhledové foto: Pixabay
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.