Pěstování kopru na parapetu: Pravidla pro úspěšnou a bohatou úrodu

kopr

Kopr patří mezi oblíbené byliny. Jenže s příchodem prvních mrazů, tak ze záhonu zmizí a je možné ho pořídit jen v obchodu. Naštěstí je možné si ho pěstovat i na okenním parapetu. Poradíme, jak na to. Jaká pravidla při pěstování je třeba dodržet, abyste měli úspěšnou sklizeň?

Výhodou je, že kopr je možné pěstovat i na okenním parapetu. Pokud dodržíte níže uvedená pravidla, záhy se dočkáte bohaté úrody.

Základem je výběr nádoby

Nejdříve je třeba vybrat vhodnou nádobu, ve které budete kopr pěstovat. Můžete použít květináč, ale musí mít dostatečný objem pro kořeny rostliny a zároveň umožnit odvodnění přebytečné vody.

Příprava půdy a správný výsev

Kopr potřebuje dobře propustnou půdu s dostatečným obsahem živin. Můžete tak použít směs zahradní půdy s perlitem či rašelinou, aby se zlepšilo odvodnění. Je třeba se ujistit, že je půda dostatečně vlhká, ale nikoli přemokřená. A jak správně vysít kopr? Semena rozložte na povrch připravené půdy, mírně je zatlačte do půdy prsty. Není třeba je sít příliš hluboko. Jde o to, že rostlina má tendenci rychle klíčit. Nebudete tak muset dlouho čekat na první výhonky.

Volba stanoviště a zálivky

Nádobu s koprem umístěte na slunné místo na parapetu, kde je dostatek světla. Mějte na paměti, že rostlina miluje slunce, které potřebuje ke svému zdárnému růstu. Pakliže nemáte dostatek slunečního světla, je možné použít umělé osvětlení v podobě světelných panelů či LED světla. Kopr je zapotřebí pravidelně zalévat. A to tak, aby půda byla vlhká, nikoli přemokřená. Rostlina má povrchový kořenový systém, tudíž častá zálivka je lepší než jedno vydatné hluboké zalití.

rostlina

Foto: Pixabay

Výživa a péče

Kopr nevyžaduje mnoho hnojení. Postačí substrát obohacený humusem a další dodání živin není třeba. Nejlépe poroste v místnosti o teplotě kolem 21 °C. Vyšší teploty nesvědčí, neboť pak není tak chutný a šťavnatý. Rostlinu pravidelně kontrolujte, odstraňujte zvadlé listy.

Vhodná doba sklizně

Kopr je možné sklízet v době, kdy dosáhne požadovanou velikost. Stačí jen odstřihnout listy nožem či nůžkami. Je třeba odstraňovat pravidelně, čímž se podpoří další růst rostliny.

Zdroj: prima-receptar.cz, chalupari-zahradkari.cz

Náhledové foto: Pixabay