Pěstování angreštu: Krok za krokem od vysazení až do sklizně

Angrešt

Pěstování angreštu má na našem území tradici již od šestnáctého století. Plody jsou kulaté kuličky, které mají sladkokyselou chuť. Často se toto ovoce jí jen tak, ale používá se také na přípravu marmelád a zavařenin. Je velmi oblíbené také na přípravu koláčů a dalších pochoutek. Angrešt se nepěstuje pouze v Evropě, ale také v Africe a Asii. Obvykle dosahuje výšky jeden a půl metru. Angrešt je typický také svými vlnitými listy. Nejvíce plodů nesou několikaleté výhony, čemuž přizpůsobujeme pravidelný řez.

Kulaté plody angreštu

Plody angreštu mohou mít různý tvar. Nejvíce je znáte v zelené, žluté nebo zelenožluté kombinaci, narazíme ale také na plody červené až fialové. Obvykle mají kulovitý tvar. V závislosti na odrůdě může být slupka plodů pokryta jemných chmýřím, nebo naopak zcela hladká. V každém případě je dobré plody před konzumací omýt, protože se na nich často zdržuje hmyz.

Angrešt

Foto: Pixabay

Podmínky pěstování angreštu

Ideální je hlinitopísčitá půda, která dobře zadržuje vlhkost, aniž by v ní stála voda. Její pH by mělo být mezi hodnotami 6,2 až 6,7. Pro angrešt vybíráme slunečné stanoviště. Rostlina dobře poroste také v polostínu, ovšem můžeme očekávat nižší výnos. Vzrostlé stromy si dobře poradí s mrazem i větrem, mladé výhonky je ale dobré před těmito vlivy chránit. Výsadbu můžeme provádět na jaře nebo na podzim. Ideální je spíše podzimní výsadba, kdy rostlina stihne pořádně zakořenit.

Jarní výsadba angreštu

Po jarní výsadbě je dobré provést první řez angreštu, což napomůže jeho dobrému rozvětvení a správnému růstu mladých výhonků. Výhony zkracujeme na dva až čtyři pupeny. Pokud objevíte velmi slabé výhony, odstraňte je celé. V dalším roce už ponecháme čtyři až šest nejsilnějších výhonů. Jednotlivé rostliny vysazujeme ve vzdálenosti 1,5 až 2 metry od sebe či ostatních ovocných stromů. Při jarní výsadbě kontrolujeme množství vlhkosti v půdě – v případě potřeby zaléváme. Z tohoto důvodu je výhodné mulčování.

Angrešt

Foto: Pixabay

Řez angreštu

Jedním z nejdůležitějších úkonů péče o angrešt je jeho pravidelné prořezávání. Rok po výsadbě zkracujeme výhony na dva až tři pupeny, ty slabé na jeden pupen. Z nových výhonů vybereme čtyři až pět nejsilnějších, které budou tvořit základ koruny. Ve druhém roce zkrátíme tyto výhody o třetinu (převážně na vnitřní pupen). V dalších letech odstraníme výhony, které keř příliš zahušťují. Hlavní výhony zkrátíme asi o třetinu. Postranní výhody na dvě až čtyři očka. Po čtyřech až šesti letech je třeba vybrat nové hlavní větve za mladší výhony. Ty staré zkrátíme, co nejvíce to jde. Správně prořezaný stromek je pohodlný na sklizeň, a to i uvnitř koruny.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/uprawa-agrestu-wymagania-i-wlasciwosci/

https://www.ireceptar.cz/zahrada/pestovani-angrestu-vysadba-rez-sklizen.html

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.