Pelety jako ekologický způsob vytápění
Ekologické smýšlení aktuálně hýbe světem a kvůli tomu ostatně dochází k postupnému omezování provozu starých dieselových automobilů nebo využívání uhlí k vytápění domácnosti. Ptáte se jako běžní uživatelů kotlů, čím uhlí nahradit tak, abyste i vy přispěli ekologickému trendu? Určitě vyzkoušejte pelety, které se vytvářejí ze zbytkových produktů dřevařského průmyslu.
Jak se pelety vlastně vyrábějí
Pelety jsou speciální dřevěné válečky, které se lisují bez přidávání jakýchkoli pojivových látek. Díky svým rozměrům (6mm průměr, 30 mm délka) se dají snadno vzít do hrsti a tím pádem se s nimi lehce manipuluje. Pokud se domluvíte s dodavatel na nafoukání pelet do připraveného sila, můžete oproti běžnému nákupu pytlů v prodejnách ušetřit nejen až 10 %, ale také energii vydanou na převoz.
Prostory, které slouží k uskladnění pelet, musejí být samozřejmě dokonale odvětrané a suché, jelikož dřevo je na jakékoli nepříznivé vlivy náchylné.
Zdroj fotografie: Pixabay.com
Vyšší cena, ale nesrovnatelný komfort vytápění
Vytápění elektřinou nebo tepelným čerpadlem sice domácnosti vyjde podstatně levněji, nicméně pelety z hlediska ekologie a uživatelského komfortu jednoznačně vedou. Vynikají totiž vysokou výhřevností spalováním malého množství popela, který je navíc možné dále využít. Během jarní sezóny poslouží totiž jako hnojivo do kompostu, v zimě s ním zas můžete posypat namrzlé chodníky.
Průměrná domácnost spotřebuje během jedné topné sezóny přibližně sedm tun pelet. S ohledem na cenu jedné tuny tohoto materiálu (5 000 Kč) tak studené dny vyjdou na 35 000 Kč. V případě, že dodavatelem pelet je váš známý, může se cena samozřejmě ještě výrazně snížit.
Další výhodou je, že Ministerstvo životního prostředí vyhlašuje třetí vlnu kotlíkových dotací, díky čemuž při nákupu nového kotle na pelety výrazně ušetříte.
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Trendy v bydlení se různí. Sleduji je a rád se o své poznatky podělím.