Pec na chleba u vás doma: Proč ne?

Pec na chleba

Voňavý domácí chlebík je pro většinu nás jakýmis snem. Mnozí se snažíme upéct si jej v klasické troubě, anebo ve speciální malé troubě na chleba. Ač bude výsledek sebelepší, jen velmi těžko dosáhneme na kvalitu, kterou si dokázali připravit naši předkové. Proč? Protože chleba pekli v klasické kamenné peci. V současnosti je samozřejmě ve hře i tato alternativa, a to hlavně díky spoustě materiálů, z nichž můžeme pec postavit. Podívejme se tedy právě z pohledu materiálů na to, jako alternativy se nabízejí.

Hliněná nebo cihlová pec na chléb

Nejtradičnějším materiálem pro stavbu pece na chleba byla odjakživa hlína. Vyrobit si pec z hlíny není nijak extrémně složité a všechno, co v ní budete připravovat, získá zcela specifickou nezaměnitelnou chuť. V posledních letech kouzlu takovéto pece hodně propadl známý kuchař Jamie Oliver. Jestliže se nechcete plácat s hlínou, zcela určitě se vyplatí zvolit cihlovou pec. Bohatě stačí zakoupit šamotové tvarovky nebo přímo nějakou stavebnici pece. Celý proces stavby tak maximálně urychlíte.

Stavba pece na chleba

Samotný proces stavby pece na chleba může mít několik variací. Tak jako tak, bude zapotřebí základ s nástavcem. Ten lze vyrobit buď z betonu, tvarovek, anebo kamenů. Při realizaci je třeba následně začít jádrem ze šamotových cihel nebo hlíny. Vnitřní stěna pece přitom musí minimálně 1 den schnout. Pak je nutné řešit další izolační vrstvy, díky kterým bude moci vzniknout krásná designově neotřelá pec, na kterou se bude radost dívat. Zapomenout bychom neměli ani komín, jenž se vyrábí ideálně z prefabrikovaných tvarovek. Určitě by měl být dostatečně vysoký a nespolední řadě není možné zapomínat ani na vytápění. To by mělo být především u pecí z hlíny pozvolné, aby nedošlo k jejich popraskání. To je samozřejmě nemilé.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.