Paraván jako originální prvek v interiéru

01_paravan

Paraván je věc, kterou máme spojenou především se zámeckými interiéry, které jsou zakonzervovány v podobě, v jaké je šlechtičny obývaly někdy před nějakými třemi stovkami let. Paraván není ale jen rekvizitou historických filmů a prohlídkových tras na zámcích. Své místo si může najít i v současných interiérech a má potenciál je velmi zajímavě oživit. Jak se tedy k paravánu v dnešní době postavit?

Paraván a jeho historie

Paraván, tj. kus nábytku v podobě vzájemně propojených panelů (většinou dřevěných a bohatě zdobených), se objevil již ve starověké Číně. Odtud se rozšířil např. do Japonska či do Koreje. Když poté evropští cestovatelé a obchodníci začali ve větší míře přivážet i specifické asijské produkty, s paravány se seznámil v 15. století i starý kontinent. A velmi rychle si získal mezi šlechtou popularitu. V dalších staletích se potom rozšířil i mezi další vrstvy obyvatelstva.

02_paravan

Využití paravánu

Dnešní paravány jsou k dostání v mnoha různých provedeních. Vyrobeny mohou být ze dřeva i syntetických materiálů. Možnosti dekorací jsou prakticky nekonečné. Volit můžete jak tradiční asijské motivy, tak úpravu čistě moderní. Paraván je tak sám o sobě zajímavým interiérovým doplňkem, zvláště pro větší místnosti. Má ale samozřejmě také praktické a funkční využití.

Jednak lze paraván využít tak, jak byl využíván v minulosti: jako zástěna, za kterou se lze převlékat. Záleží na uspořádání bytu a vzájemném vztahu jeho obyvatel, zda má takovýto prvek smysl. Za paravánem se ale nemusíte schovávat jen při převlékání. Stejně tak může vytvořit soukromí třeba pro práci na počítači a vyrobit si tak mini-pracovnu.

Paraván může také fungovat jako stínění ve chvíli, kdy okny proniká slunce tak, že vás ruší při vaší činnosti. Se světlem lze prostřednictvím paravánu vůbec zajímavě kouzlit.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.