Pár tipů pro stavbu zahradní pergoly svépomocí
Plánujete-li na léto stavbu pergoly, máme pro vás pár užitečných rad a tipů, které je dobré znát před zahájením stavby.
Stavební povolení
Pergola bývá většinou menší, praktický dřevěný přístřešek, který je alespoň částečně propojený s domem nebo jinou stavbou. Tím se zásadně liší například od altánů, které jsou samostatné a plní spíše dekorativní účely. Dobrá zpráva je, že pro stavbu malé pergoly na svém pozemku nepotřebujete žádné stavební povolení ani ohlášení, pokud rozměr pergoly nepřesáhne 25 m² a výšku 5m.
Co budete na stavbu pergoly potřebovat?
V prvé řadě si musíte ujasnit, z jakého materiálu budete pergolu stavět. Nejčastější variantou je samozřejmě dřevo, ale k dispozici jsou dnes i alternativní materiály, od plastů přes různé kovy nebo jejich kombinace. Pro klasickou dřevěnou pergolu je nejvhodnějším typem dřeva borovice nebo modřín, protože lépe odolávají rozmarům počasí. Dřevo je však v každém případě nutné impregnovat ochranným nátěrem kvůli delší životnosti a hezčímu vzhledu. Co se týká nářadí, budete potřebovat hlavně pily na řezání dřeva, metr, vodováhu, sadu šroubů a šroubováky, ale třeba i vědro a míchadlo na míchání malty.
Pergola: Foto Pixabay
Pracovní postup
Nejprve je nutné zapustit přední sloupové kotvy a připevnit zadní vaznici ke zdi budovy, o niž se bude pergola opírat. Pokud nebudete u zdi používat nosné sloupy, je nutné, aby byla vaznice opravdu pevně přikotvena. Do sloupových kotev se pak zanesou stojné sloupy a vyrovnají se do kolmé polohy pomocí vodováhy. Jakmile budete mít na sloupech položenou i přední vaznici a namontované výztužné vzpěry, můžete začít s uchycením střešních krokví. Na ně pak připevníte střešní krytinu.
Odvod vody
Jakmile máte tuto základní konstrukci hotovou, můžete pergolu ještě doplnit o okapy na odvod vody.Nezapomeňte taky na ochranný nátěr.
Pergola: Náhledové foto Pixabay
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.