Pár tipů na super marmeládu — už nikdy neochutnáte jinou

Marmeláda

Domácí džemy a marmelády jsou chutné k snídani, skvěle se hodí do pečiva nebo koláčů, ale jsou také skvělou přílohou k pečenému masu. Lze ji přidat do omáček nebo využít k ochucení nápojů.

Jak ale vytvořit co nejvydařenější marmeládu, jak z ovoce vytěžit co největší užitek, aby chutnala a vydržela i uprostřed zimy, kdy je čerstvé ovoce drahé a kupované položky plné cukru a obsažených látek?

Výrazné druhy shodné s ovocem

Co dělat při výběru džemu nebo marmelád? Zavařeniny z ovoce jsou známé jako džemy i marmeláda, evropská legislativa říká, že podíl ovoce v džemu musí činit 35 % a v marmeládě musí být nejméně 20 % objemu z citrusů. V domácích podmínkách je základem ovoce, cukr a želírovací cukr, případně citronová šťáva nebo kyselina.

V tom je právě rozdíl s výrobky zakoupenými v obchodě, které obsahují přidané látky, aromata nebo jiné. Výrobky jsou děleny na jednosložkové a dvousložkové a existují i vícesložkové, v takovém případě se nakupující řídí podle chuti.

Pozor na cukr

Marmelády nebo džemy jsou kalorické bomby, protože obsahují obrovské množství cukru. Výrobky s označením —nízký obsah cukru, obsahují až 50 % cukru, zatímco výrobky s označením — vysoký obsah cukru, obsahují více než 65 %. U domácích marmelád lze množství ovlivnit. V případě ovocných džemů je navíc nutné vzít v úvahu skutečnost, že vitaminy nebo užitečné látky byly při zpracování znehodnoceny, takže není možné srovnávat čerstvé ovoce s džemem.

Džem
Foto: Pixabay
  • Abyste dosáhli nejlepších výsledků, použijte čerstvé ovoce bez známek hnědnutí, rozkladu, nebo jiných změn barvy. Kousky musí být zcela zralé, sladké a chutné.
  • Dostatečně zralé ovoce obsahuje více fruktózy, která je jedlejší, a nemusí se sladit cukrem. Dobře vyzrálé ovoce také dodává džemu silnější chuť.
  • Ovoce s matnou barvou slupky dodá ručně vyráběnému výrobku více zdravé složky, protože zpracování borůvek, ostružin, černého rybízu, švestek nebo hroznů se uchovávají polyfenoly, které jsou účinnou prevencí rakoviny.
  • Spíše než želírovací cukry, pektinový gel zakoupený v obchodě nebo citronovou kyselinu je lepší použít výhodnější volby — citronovou nebo limetkovou šťávu.
  • Chuťové vylepšení poskytne také koření a experimentování s množstvím cukru a osobními přísadami lze provádět v domácích podmínkách. Třešňový džem se zázvorem nebo švestkovým a jablečným džemem se skořicí nebo hřebíčkem chutnají báječně, zatímco malinový džem okořeňte vanilkou a jahodový džem kardamonem.

Zdroje info: irecepty.cz, pestujeme.cz

Náhledové foto: Pixabay