Ořechové skořápky už vyhazovat nebudete. Poslouží pro krásu vašich vlasů i zubů
Předvánoční čas je neodmyslitelně spojen mimo jiné s vlašskými ořechy. Bez nich by vánoční cukroví opravdu nebylo to pravé ořechové. Loupání ořechů sice pro mnohé z nás není úplně nejpříjemnější zábavou, ale nedá se nic dělat. Skořápky z nich pak většinou končí v odpadkovém koši, což je velká škoda, protože se dají využít zajímavými způsoby.
Ořechové skořápky pro lesk vašich vlasů
Odvar ze skořápek používaly už naše babičky, aby oživily lesk a krásu svých vlasů. Účinně bojuje dokonce proti prvním šedinám a vypadávaní. Hodí se nejlépe na hnědé vlasy, a tím podtrhne jejich přirozenou barvu. Na odvar budete ovšem potřebovat i listy ořešáku královského a zelené slupky z ořechů. Stačí povařit 100 gramů listů nebo slupek v půl litru vody a je hotovo. Nechte extrakt vychladnout, a potom jej vetřete do vlasů, nechte chvíli působit a následně umyjte šampónem obvyklým způsobem.
Přidejte rozdrcené slupky do zubní pasty
Zní to sice divně, ale tento trik vaše zuby pěkně vybělí. Je ovšem nutné ořechové slupky rozdrtit na co nejjemnější prášek. Ten pak přimíchejte do zubní pasty, a díky pravidelnému používání budou vaše zuby opravdu bělejší. Mleté slupky můžete také využít jako domácí přírodní peeling pro vaše tělo. Smíchejte je s vašim oblíbeným sprchovým gelem nebo krémem, vmasírujte do pokožky a osprchujte se. Uvidíte, že vaše kůže bude jemnější.
Využití ořechových slupek na zahrádce
Pokud máte na zahradě kompostér, není nic jednoduššího, než slupky vhodit právě do něj. Existuje ale i jejich jiné využití. Skořápky můžete použít coby drenáž do truhlíků letniček, i do květináčů pokojových rostlin. Efektivně tak zabrání přemokření, které některé rostliny nesnáší. Místo kamínků, které se většinou používají jako drenáž, můžete na dno květináčů a truhlíků nasypat právě slupky z ořechů. Právě takovým způsobem můžete skořápky použít i v samotných záhonech. Zde je můžete smíchat i s jiným druhem mulče, pokud jich nebudete mít dostatek. Slupky ze skořápek navíc obsahují prospěšné látky, jako je například vápník, a proto poslouží i jako druh hnojiva.
Zdroje info: www.tojenapad.dobrenoviny.sk, www.denik.cz
Náholedové foto: Pixabay